Leksykon opolanek czyli trzy kobiety o kobietach
Dzisiaj o godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu spotkanie z prof. dr hab. Anną Pobóg-Lenartowicz, dr Aleksandrą Starczewską-Wojnar i Katarzyną Mazur-Kuleszą, redaktorkami „Leksykonu opolanek”. Książka ukazała się kilka tygodni temu, a z autorkami „Czas na Opole” przeprowadził obszerny wywiad.
Pomysł książki, w której bohaterkami są opolanki, narodził się w roku obchodów 800-lecia Opola. Pierwszy tom obejmuje aż 100 postaci. Mamy tam księżne i księżniczki opolskie, Rodłaczki, zakonnice i lekarki, nauczycielki, aktorki, reżyserki i sportsmenki. A nawet jedną, za to bardzo słynną, podpalaczkę.
– Nasza lista kobiet, które zasłużyły na napisanie o nich biogramu liczy prawie 300 nazwisk. Musiałyśmy zdecydować się na wyselekcjonowanie setki. Podjęłyśmy decyzję, że w obecnym tomie przedstawimy jedynie nie żyjące już Opolanki. Na liście znalazło się ponad 150. Starałyśmy się zaprezentować osoby żyjące w różnych czasach (od średniowiecza po współczesność), wykonujące różne zawody, mające różne pochodzenie społeczne oraz wyznanie. Z niektórych biogramów musiałyśmy zrezygnować, bowiem nie dotarłyśmy do odpowiedniej liczby źródeł na ich temat. Mamy nadzieję do nich wrócić – tłumaczy prof. Anna Pobóg-Lenartowicz.
Leksykon opolanek jest publikacją, która ma szczególne znaczenie w kontekście działalności opolskiej Rady Kobiet. Ma bowiem pełnić rolę przypomnienia o ich historycznych osiągnięciach, które torowały drogę dla dzisiejszych aktywistek i liderek, wspierając ideę równości i zaangażowania społecznego.
– Działalność Rady Kobiet może być bardziej widoczna jeśli przypomni się społeczeństwu rolę pań w kształtowaniu Opola. Wartością dodaną w kontekście tej publikacji jest pokazanie, jak kobiety w przeszłości, mimo trudniejszych warunków, zdobywały przestrzeń do działania, co może stanowić fundament do zaangażowania współczesnych pań w mieście. Leksykon to publikacja, która w sposób naturalny wpisuje się w misję Rady Kobiet w Opolu. Może stanowić wartościowe narzędzie edukacyjne i źródło inspiracji do dalszej pracy na rzecz równości płci, wzmocnienia roli kobiet w społeczeństwie oraz kontynuacji ich działań na rzecz rozwoju Opola – zauważa Katarzyna Mazur-Kulesza.
Niektóre bohaterki Leksykonu zmarły nie tak dawno, jak na przykład dr Danuta Berlińska, Lidia Gola-Krynska czy Maria Furmanek.
– Są kobietami z naszych czasów. Co do tych wcześniejszych, warto pamiętać, że możliwości zaistnienia kobiety w przestrzeni publicznej dawniej były bardzo trudne, a dla wielu z nich po prostu niemożliwe. Jeszcze w XIX wieku kobiety nie mogły samodzielnie przystępować do czynności prawnych i były reprezentowane przez mężczyzn. Nie pracowały w zawodach wymagających wykształcenia. Wyjątkiem są akuszerki, które wykształcenie zdobywały w Opolu, a ich praca na rzecz kobiet podlegała kontroli państwowej. W naszym leksykonie mamy jedną akuszerkę, podpalaczkę Charlotte Malig – czarny charakter. Nazwiska innych opolskich położnych można odnaleźć jeszcze w dawnej dokumentacji urzędowej – mówi Aleksandra Starczewska-Wojnar.
Podobne spotkanie odbędzie się również dokładnie miesiąc później w Centrum Dialogu Obywatelskiego.
Leksykon opolanek sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Opola.
Link do wersji elektronicznej: