„Lodówka skarbów” w Opolu. Stanęła przy Toropolu

Kolejna lodówka społeczna pojawiła się w przestrzeni miejskiej. Przy ul. Barlickiego 13 stanął bowiem sprzęt, w którym można umieszczać produkty spożywcze. „Lodówka skarbów” działa z inicjatywy Fundacji Kwitnące Talenty.

Zgodnie z danymi Programu Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności, w Polsce marnujemy prawie 5 mln ton żywności. 60% tej liczby to jedzenie wyrzucane przez konsumentów.

– Chcemy zmobilizować opolan do niemarnowania żywności. Do tego, aby się nią dzielić. Z tych produktów mogą korzystać wszyscy, nie tylko potrzebujący – mówi Piotr Koziol z Fundacji Kwitnące Talenty. – Ustawiliśmy ją w tym okresie, bo w grudniu marnuje się w Polsce najwięcej jedzenia. Chcemy też, żeby opolanie się z nią oswoili i chętnie z niej korzystali.

Jak dodaje Koziol, w lodówce można umieszczać produkty nieotwarte, a także gotowe posiłki. Ważne, aby jedzenie było szczelnie zapakowane, a te, które jest domowej roboty opisane – co znajduje się w jego składzie i kiedy zostały przygotowane. Wolontariusze apelują jednak, aby nie umieszczać w niej surowego mięsa, alkoholu i produktów, które zawierają surowe jajka.

Lodówka działa pod opieką fundacji Kwitnące Talenty i wolontariuszy opolskiego Foodsharigu.