Folklor w opolskim wydaniu

“Hej Chłopaku” to nowy klip folkowego duetu Zakuka zrealizowany w zabytkowej Młyńskiej Zagrodzie Muzeum Wsi Opolskiej.

Utwór to historia o tęsknocie za bliską osobą. Jest formą wewnętrznego dialogu tęskniącej kobiety ze swoim ukochanym.

Inspiracją do powstania piosenki były historie ludzi z początku XX w. zaczerpnięte z pamiętników powstańców śląskich. Pomimo historycznie osadzonej treści, w kontekście wydarzeń na świecie, tekst pozostaje bardzo aktualny, a warstwa muzyczna przyciąga folkowym akcentem – mówi Żaneta Plotnik-Krumpietz, wokalistka zespołu Zakuka.

Muzyka projektu oscyluje wokół takich gatunków jak: pop alternatywny, folk alternatywny, world music, etno. Premierowy teledysk stanowi nie tylko promocję lokalnego folkloru poprzez wykorzystanie symboli staropolskiej kultury w tej części kraju, ale to też rozpowszechnianie dziedzictwa kulturowego, które znajduje się w całym kompleksie Muzeum Wsi Opolskiej.

To idealne miejsce dla naszej twórczości! Od początku marzyliśmy, żeby właśnie tam nagrać teledysk. Piękne chaty tworzą wymarzoną scenografię dla naszej muzyki. Jeśli chodzi o stroje, to muszą pojawić się czerwone korale, ale pierwsza i najważniejsza była róża, która niegdyś była haftowana na fartuchach naszych przodków. Na wielu moich stylizacjach widać piękne haftowane fioletowe róże, które są charakterystyczne dla naszego regionu. Haft mimo tego, że ma około 100 lat wygląda świetnie. Podczas koncertów towarzyszy nam drewniana duża kukułka (rękodzieło artysty spod Krakowa), która rozpoczyna swoim kukaniem nasze spotkania z publicznością. Muzycznie tworząc pierwszą płytę, korzystaliśmy ze śpiewników Adolfa Dygacza i Jana Taciny, chociaż sporo dodaliśmy od siebie – dodaje wokalistka.

Zakukę tworzą Żaneta Plotnik-Krumpietz (reprezentantka Polski w Paryżu w Global Singing Talent Search) i producent Jakub Mitoraj (współtwórca ostatniej płyty Grubsona “Akustycz(nie)zupełnie”). Zespół ten kreuje swój autorski styl inspirowany folkiem. W 2022 ukazał się ich debiutancki album ”Kukułeczka”.

Cała płyta to opowieść muzyczna o Janku … trzeba posłuchać. Dla mnie spełnienie marzeń i posumowanie kilku lat intensywnej pracy. Na płycie są momenty wzruszające, bardzo delikatne, ale także mocne uderzenia muzyki elektronicznej w połączeniu z bardzo przebojowym folkowym rytmem – opowiada artystka.

https://www.youtube.com/watch?v=or9javIQeWQ

Jakub Koziarz

Dziennikarz, autor tekstów, zajmuje się fotografią, realizacją wideo oraz montażem filmów. W Czasie na Opole zajmuje się tematami kulturalnymi, tj. promocją wydarzeń miejskich oraz ich relacjonowaniem.

Najnowsze artykuły