Lokomotywa z Placu Kory. Trwa przygotowanie dokumentacji
Do końca listopada potrwa przygotowanie planu i zakresu prac, jakie miasto chce przeprowadzić w związku z renowacją zabytkowej lokomotywy. Wszystko odbywa się w oparciu o zalecenia konserwatora zabytków.
To pierwszy etap przygotowań do odnowienia lokomotywy. Kolejny krok to przekazanie planu i zakresu prac do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wówczas będzie mógł wydać zgodę na przeprowadzenie remontu.
Lokomotywa przez lata była nieco schowana pomiędzy budynkiem dworca, a gmachem poczty. Po tym jak miasto rozpoczęło przebudowę placu przed dworcem przeniesiono ją w pobliże centrum przesiadkowego Opole Główne. Stało się to w marcu 2023 roku.
Lokomotywa na stałe wpisała się w krajobraz tej części miasta i wielu opolan nie wyobraża sobie bez niej przestrzeni przed dworcem. Pojawiła się tam na początku lat 90. Lokomotywa TK 48, która została wyprodukowana na przełomie 1955/56 roku. i pochodzi z fabryki FABLOK z Chrzanowa. Parowozy tego modelu były produkowane w latach 1950 – 1957. W sumie powstały 293 takie pojazdy. Przeznaczone były do ruchu podmiejskiego i obsługi składów towarowych. Przy dobrych torach osiągały one prędkość maksymalną 80 km/h.