Ludzie kultury zostali docenieni i uhonorowani

Nagrody miasta za osiągnięcia w dziedzinie kultury wręczono podczas gali, która odbyła się w Muzeum Polskiej Piosenki.

Są one wręczane co roku opolskim artystom za wybitne zasługi w dziedzinie kultury. Tegoroczna edycja była 23. Nagrody rozdano w siedmiu kategoriach. Pojawiły się dwie nowe: za debiut kulturalny roku i za wydarzenie kulturalne w mieście. Do tegorocznych wyróżnień zgłoszono rekordową, jak do tej pory ilość nominowanych, bo aż 42. Dla porównania jeszcze dwa lata temu było ich 21.

Wyboru nagrodzonych dokonała kapituła w skład której weszli: prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, naczelnik miejskiego Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej Magdalena Matyjaszek, ubiegłoroczna laureatka nagrody promocyjnej za aktywność kulturalną promującą miasto w kraju i za granicą Agnieszka Włoch, laureatka z 2012 roku w dziedzinie ochrony dziedzictwa kultury Urszula Zajączkowska, przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Opola Aleksander Iszczuk oraz dyrektor Narodowego Centrum Polskiej Piosenki Rafał Poliwoda.

W tym roku laureatami nagród zostali.

Nagroda promocyjna za aktywność kulturalną promującą miasto w kraju i zagranicą
Uhonorowany nią został Krzysztof Puma Piasecki – kompozytor, gitarzysta, jazzman i pedagog. Prezes Opolskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Nagrał 11 płyt autorskich. Od lat podbija polskie i zagraniczne sceny, promując tym samym Opole, z którym jest związany od urodzenia. Jego działalność artystyczna i kulturalna została doceniona w plebiscycie „Człowiek Roku” 2018.

Nagroda dla animatorów kultury za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury
Odebrali ją Małgorzata Skrzypiec i Piotr Skrzypiec – pedagodzy, animatorzy kultury współtworzący Studio Piosenki „Debiut” i Wokalne  Studio Kształcenia Jazzowego w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu. Od lat odkrywają i rozwijają zdolności oraz zainteresowania wokalne i muzyczne młodych ludzi. Ich uczniowie uzyskują nagrody i wyróżnienia na prestiżowych ogólnopolskich konkursach muzycznych oraz z powodzeniem zdają egzaminy do Akademii Muzycznych, gdzie kontynuują swoje pasje.

Nagroda za całokształt dokonań twórczych i artystycznych
Trafiła w ręce Jerzego Stemplewskiego. To znany opolski fotograf, który ma w swoim dorobku kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych. Od ponad 50 lat fotografuje Opole, dokumentując historię miasta i ludzi z nim związanych. Jego fotografie zostały wykorzystane w licznych publikacjach książkowych, albumach, kalendarzach i folderach, a także w ponad 500 pocztówkach prezentujących Opole i Opolszczyznę. Jest on jednym z najważniejszych darczyńców Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Przekazał bowiem blisko 1000 unikatowych fotografii artystów związanych z Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki.

Nagroda za debiut kulturalny roku
Przypadła ona Aleksandrowi Sowie. Pochodzący z Opolszczyzny pisarz niezależny, wydawca i self-publisher, autor bestsellerowej serii kryminalnej: „Gwiazdy Oriona”, „Era Wodnika” i „Punkt Barana”. Jego kryminały uderzają realizmem i autentycznością. Nie ma wątpliwości, że autor zna od podszewki tajniki pracy organów ścigania. Publikował również opowiadania, poradniki, publikacje techniczne i motoryzacyjne. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy niezależnych w Polsce.

Nagroda za wydarzenie kulturalne w mieście
Wyróżniony został Opolski Festiwal Fotografii. Ta cykliczna impreza fotograficzna prezentuje prace najważniejszych polskich twórców zajmujących się fotografią oraz promuje młodych artystów. Jej pomysłodawcami są opolscy fotografowie: Sławoj Dubiel, Michał Grocholski i Sławomir Mielnik, założyciele Fundacji 2.8. Poprzez cykl wystaw, wernisaży, spotkań autorskich i warsztatów Festiwal dociera do osób profesjonalnie i amatorsko związanych z fotografią, umożliwiając im wymianę opinii i doświadczeń. Podczas dziewięciu edycji tego wydarzenia swoje wystawy zaprezentowało około 150 artystów z całej Polski.

Nagroda w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego za wyróżniające dokonania w zakresie opieki i ochrony dóbr kultury na terenie Opola
Odebrał ją Henryk Korbański – artysta rzeźbiarz, malarz, rysownik. Od 1983 roku pracuje przy renowacji zabytków. Jego dorobek to ponad 150 odrestaurowanych obiektów zabytkowych, sakralnych i realizacji do współczesnych wnętrz. Wśród tych prac są m.in. liczne renowacje kamienic w Opolu, rzeźba Thomasa Myrtka przy pl. Wolności czy też prace konserwatorsko-rzeźbiarskie dla Klasztoru Ojców Franciszkanów. Nie można również zapomnieć o licznych pracach medalierskich.

Nagroda za mecenat nad rozwojem kultury i ochroną jej dóbr
W tej kategorii uhonorowano Fundację Górażdże – Aktywni w Regionie. Została ona założona w 2012 roku i od tego czasu systematycznie wspiera realizację lokalnych projektów z obszaru kultury, edukacji, sportu czy ochrony zabytków. Tylko w ubiegłym roku Fundacja przyznała ponad 30 grantów w tym zakresie.

Najnowsze artykuły