Lwy Atos i Portos z opolskiego zoo mają dziś swoje święto!

10 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Lwa. Swoje święto obchodzą zatem również bracia z opolskiego zoo. Przy tej okazji warto przypomnieć, że na wolności pozostaje coraz mniej przedstawicieli ich gatunku.

W opolskim zoo ryk lwów słychać od marca. Wtedy właśnie Atos i Portos – lwy angolskie – przybyły z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Zamieszkały w nowo wybudowanym pawilonie dużych kotów, który współdzielą z tygrysem Diego.

Lwy, również Atos i Portos, są śpiochami. Potrafią spać kilkanaście godzin na dobę, zwłaszcza w upalne dni, gdy swą aktywność ograniczają do minimum.

Blisko 4-letni bracia jedzą duże porcje wołowiny, kurczaki oraz króliki.

Co ciekawe, w naturze lwy w przeciwieństwie do innych kotów, nie żyją samotnie. Łączą się w grupy rodzinne, w której widoczna jest hierarchia. Najsilniejszy samiec, z najbardziej dorodną grzywą, przewodzi pozostałym osobnikom. Chroni swoją rodzinę przed innymi drapieżnikami, ale sam poluje rzadko. Zdobywaniem pożywienia zajmują się samice, które odpowiedzialne są też za odchowanie młodych.

Niestety,człowiek wkraczający coraz bardziej w naturalne siedliska występowania lwów angolskich przyczynia się do spadku populacji lwów afrykańskich. Dlatego też są one uznane za zagrożone wyginięciem.

Przypominamy, że lwich braci można oglądać codziennie w godzinach otwarcia zoo, czyli od 10.00 do 18.00. Zwiedzanie ogrodu jest możliwe do godz. 19.

Bilety można zakupić drogą elektroniczną na stronie www.zoo.opole.pl/bilety lub w biletomacie znajdującym się przy kasach.