Made in Opole: Jak zapachy, to w Biotice

Czy pasja może stać się pomysłem na biznes? Na to pytanie odpowiedziały sobie pozytywnie dwie opolanki, Agata Łanica i Małgorzata Adamska, tworząc w sercu miasta manufakturę Biotika.

Biotika powstała w styczniu 2018 r. Już od jakiegoś czasu zamierzały założyć wspólnie działalność gospodarczą, tylko szukały odpowiedniego pomysłu. Koncepcja Biotiki zrodziła się dosyć spontanicznie. Zamiast szukać tematów, których do końca nie czuły, postanowiły, że oprą się na swoich zainteresowaniach i pasji.

– Same, każdego dnia, staramy dokonywać świadomych wyborów, jeżeli chodzi o to, jakimi produktami się otaczamy, skąd one pochodzą, jaki mają wpływ na nasze życie i zdrowie. A temat świec i zapachu generalnie był nam zawsze bardzo bliski, bo chyba możemy siebie nazwać „świecomaniaczkami” – przyznaje Małgosia.

Biotika to manufaktura zapachu, bo to właśnie zapach jest ideą przewodnią firmy. Od samego pomysłu, poprzez projekt i ręczne wykonanie produktu właścicielki starają się, aby produkty były dopracowane w każdym szczególe oraz spójne z misją Biotiki, która brzmi: ”Stworzenie wysoko jakościowych, dostępnych dla wszystkich produktów w oparciu o najlepsze składniki”.

W ofercie Biotiki znajdzie się m.in. ręcznie przygotowywane świece zapachowe wytwarzane na bazie ekologicznego wosku sojowego lub kokosowo-sojowego, naturalnych knotów oraz olejków eterycznych czy też najlepszych kompozycji zapachowych. Oprócz świec są również mgiełki do aromatyzowania przestrzeni, perfumy do wnętrz, olejki eteryczne czy zestawy prezentowe (dla firm czy osób prywatnych). Od niedawna w ofercie pojawiły się również kadzidła, napary ziołowe czy akcesoria, takie jak podkładki pod świece.

– Biotika to ciągle jeszcze mała manufaktura i ten rzemieślniczy charakter bardzo nam odpowiada – przyznaje Agata. – Jako że wszystkie etapy produkcji przygotowujemy ręcznie i samodzielnie, mamy możliwość weryfikacji jakości materiałów, dbałości o ważne dla nas szczegóły. Każdy z etapów, od testów, wyborów materiałów, projektu produktów, przygotowywania, sprzedaży czy promocji jest po naszej stronie. To nam daje ogromną satysfakcję, ale i pewność co do tego, jaki produkt trafi do klienta. A naszymi klientami są praktycznie wszyscy Ci, którzy kochają zapach, dla których ważna jest świadoma konsumpcja i jakość produktów. Mamy klientów z każdej strony Polski, a nawet Europy.

– W związku z tym, że posiadamy swój sklep internetowy, nie mamy praktycznie ograniczeń dotyczących dotarcia do klientów –  dodaje Małgosia.

Swoje produkty wysyłają na terenie całej Europy, można je spotkać zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i sklepach internetowych, takich jak drogerie.

 

Tekst ukazał się w magazynie „Opole i Kropka”.