„Maluchy” opanują Opole i okolice

W najbliższy weekend drogi i ulice Opola oraz okolic opanują popularne „maluchy”. Wszak to na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi odbędzie się 17 edycja „Ogólnopolskiego Zlotu Fiata 126”.

– Mamy świadomość, że to auto wpisane w naszą polską historię – nie krył podczas specjalnej konferencji prasowej Przemysław Zych, zastępca prezydenta Opola, który objął patronat honorowy nad wydarzeniem. – Niektórzy, jadąc na wakacje pokonywali nim tysiące kilometrów i pojazd ten był podziwiany przez mieszkańców całej Europy. Tym bardziej więc jesteśmy szczęśliwi, że taki zlot odbywa się w tak bliskim sąsiedztwie – zaznaczał, a w podobnym tonie wypowiadał się Leonard Pietruszka, wójt gminy Komprachcice, na której terenie umiejscowiono imprezę główną. – Bardzo się cieszę, że to nas spotkał taki zaszczyt. Będzie cudownie, pogoda też już zamówiona – tłumaczył.

–  Zjadą tutaj pojazdy nie tylko z całego kraju, ale i Europy i czeka nas wielkie święto motoryzacji – obrazował Marcin Małysz, rzecznik prasowy wydarzenia. – Przez ten weekend motoryzacyjną stolica Polski będzie właśnie Opole i Opolszczyzna.

Przypomnijmy, iż miłośnicy tych kultowych samochodów co roku spotykają się w innym mieście, by pochwalić się swoimi autami, wymienić doświadczeniami, odbyć podróż w czasie czy po prostu nawiązać nowe kontakty.

Tym samym po Krakowie, Warszawie czy Łodzi czy przyszedł czas na Opole. To jednak u nas może paść rekord ilości załóg, który został ustanowiony w 2015 roku w pierwszym z tych miast. Wówczas to 12 edycję zlotu odwiedziło ponad 600 popularnych „maluchów”. Teraz organizatorzy spodziewają się zbliżonej, jeśli nie większej, liczby aut.

– Ten międzynarodowy zlot wpisie się jak najbardziej w nasze zamiary dotyczące tego by różnego rodzaju wydarzeń skierowanych do mieszkańców Opola było jak najwięcej, podobnie jak i gości, którzy do naszego miasta przyjeżdżają – wyjaśnia Łukasz Śmierciak naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Opole. – Choć zlot odbywa się pod Opolem, to uczestnicy pojawią się także u nas nie tylko w trakcie rajdu turystycznego, ale także przede wszystkim w niedzielę gdy będzie możliwość zwiedzania naszego miasta.

Warto zauważyć, iż „nasz” zlot – w porównaniu z poprzednimi – będzie obfitował w konkurencje czysto motosportowe, przewidywane są próby sprawnościowe (KJS), zręcznościowe oraz starty na 1/8 mili. Wszystko to pod nadzorem Automobilklubu Opolskiego. Nie zabraknie przy tym tradycyjnego rajdu turystycznego czy wystawy w centrum miasta wraz z atrakcjami.

– Wszystko rozpocznie się od pokazu pojazdu mającego pod maską prawie 400 koni mechanicznych, tak że takie monstrum w małym wydaniu – zachęca Zuzanna Sztobryn, rzecznik prasowy partnera strategicznego zlotu czyli Grupy 126Hooligans, która w swojej „stajni” posiada 70 pojazdów i otworzy w sobotę na pasie lotniska w Polskiej Nowej Wsi próby sprawnościowe.

Tak czy inaczej podczas wydarzenia zobaczyć będzie można wszystkie wersje modelowe Fiata 126, które produkowane były pomiędzy 1972 a 2000 rokiem, w tym także wersje limitowane czy modyfikowane prywatnie. Nie zabraknie Bosmali, Happy-Endów, Wadery czy aut przygotowanych do profesjonalnego sportu.

Ciekawostką będą tzw. „czworaczki” czyli modele Red, Silver, Brown i Black. Z tej właśnie kolekcji fani będą mogli zobaczyć także jedynego w kraju Fiata 126 Sport Coupe.