Mapy reportażu – poruszające losy matek, ojców i dzieci
W ramach cyklu „Patryk Szymański: Mapy reportażu” w Miejskiej Bibliotece Publicznej kontynuowany jest cykl autorskich przystanków reporterskich. Tym razem „Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne”, czyli spotkanie z Pawłem Piotrem Reszką.
Reporter „Dużego Formatu” zaprezentuje poruszające losy matek, ojców i dzieci wciągniętych w wielkie i kameralne polskie piekła. To historie, ułożone z bezlitosną reporterską precyzją i jednocześnie wielką wrażliwością, z tropów i śladów wydobytych z prokuratur, akt sądowych, zeznań i opowieści. Oblicza polskiej rodziny, których, zanurzeni w stereotypowych wyobrażeniach i zamykający oczy przed tabu, na co dzień nie widzimy.
– Reszka oddaje głos nastoletnim dzieciobójczyniom, żonom przez lata bitym i upokarzanym przez swoich pijących mężów, sprawcom brutalnych mordów, którzy nie widzą swojej winy a także świadkom rodzinnych tragedii, pracownikom społecznym i policji – mówi Patryk Szymański.
Wśród jego bohaterów są m.in: rodzina zastępcza, która brała dzieci po to, by na nich zarabiać; rodzice, którzy zagłodzili swoją córkę, małżeństwo emerytów opiekujące się dorosłym niepełnosprawnym synem; rodzice, którzy usiłują wypędzić z córki złego ducha za pomocą egzorcyzmów czy czarnoskóry bokser z domu dziecka, nastolatka, która zbuntowała się przeciwko reżimowi pogotowia opiekuńczego, gimnazjalista, który się powiesił, najprawdopodobniej z głodu.
Spotkanie zaplanowano 13 marca, o godz. 18:00, w sali konferencyjnej MBP, ul. Minorytów 4. Wstęp wolny.
Fot. Paweł Piotr Reszka/FB
***
Paweł Piotr Reszka – reporter „Dużego Formatu”, były wieloletni dziennikarz lubelskiej „Gazety Wyborczej”, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki za książkę „Diabeł i tabliczka czekolady” (Wydawnictwo Agora 2015), czterokrotnie nominowany do Nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy. Absolwent historii na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim. Jego książka „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” (Wydawnictwo Agora 2019) znalazła się w finałach nagród: Nagrody Literackiej Nike 2020, Nagrody Literackiej Gdynia 2020, Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, Grand Press 2020 – Książka Reporterska Roku oraz VIII edycji Nagród Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Była również nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz do Nagród Historycznych POLITYKI.