Matura’24: Opolska średnia na szarym końcu

Już wszystko jasne. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała dziś wyniki Matury’24. W tym roku do egzaminu dojrzałości przystąpiło 339 tysięcy uczniów. W pierwszym terminie egzamin zdało 84,1 procent z nich.

Maturzyści język polski zdali średnio na 61 procent ( licealiści  na 65 procent, absolwenci techników- 56 proc.). Co ciekawe, tegorocznym maturzystom lepiej niż język polski poszła matematyka, średnia wyników to 63 proc. ( licea 68 proc., technika 56 proc). Ale najlepsze wyniki odnotowano z języka angielskiego – 78 proc. (licea 83 proc. technika 72 proc.)

10,4 procent pechowców, którzy nie zdali matury ma jeszcze prawo do poprawki, natomiast 5,5 proc. tegorocznych maturzystów, by dostać świadectwo maturalne będzie musiało powtórzyć egzamin w przyszłym roku. W całej Polsce komisja unieważniła w tym roku zaledwie 202 prace maturalne, z tego 35 ze względu na ich niesamodzielność, to najlepszy wynik od 2012 roku.

Tradycyjnie już najlepiej matura wypadła w liceach, gdzie zdało ją 88,6 procent uczniów. W technikach ten odsetek wyniósł 78,1 proc. a w szkołach branżowych II stopnia jedynie 17,4 proc.

Niestety, wyniki zdawalności matury na Opolszczyźnie nie są najlepsze. Maturę w pierwszym terminie zdało tu 81 proc. przystępujących do egzaminu i to jest najniższy wynik spośród wszystkich województw. Najlepiej ze zdawalnością wypadli abiturienci w województwie małopolskim, 87 proc, z nich egzamin dojrzałości zdało w pierwszym terminie.

Nie lepiej jest też z wynikami samych egzaminów. Opolscy maturzyści zdający egzamin w formule 2023, czyli przeważająca ich liczba, egzamin języka polskiego na poziomie podstawowym napisali średnio na 56,57 proc. a podstawowy z matematyki na 59,84 proc. I były to najgorsze średnie noty spośród wszystkich województw.

Matura poprawkowa odbędzie się w tym roku w dniach 20-21 sierpnia a jej wyniki CKE opublikuje 10 września.

 

 

 

Najnowsze artykuły