Miały być trzy, będzie aż pięć nowych gwiazd w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki!

Jak co roku Opole i Fundacja Stolicy Polskiej Piosenki powiększają Aleję Gwiazd na Rynku o nowe odlewy z brązu. Tym razem będzie ich aż 5 i wszystkie zostaną odsłonięte w sobotę, 1 czerwca. Nowe gwiazdy będą odsłaniane co pół godziny, więc opolan czeka mały maraton muzyczny.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 11:00 odsłonięciem gwiazdy zespołu PIERSI, który od 2013 roku występuje w składzie z Adamem “Asanem” Asanowem i jest znany z takich hitów jak “Bałkanica”, utrzymanej w stylistyce pop-rocka i folku.

Pół godziny później na Rynku pojawi się Marek Biliński – polski kompozytor muzyki elektronicznej, a także multiinstrumentalista wykorzystujący elektroniczne instrumenty klawiszowe. Jego muzyka pojawiła się w filmach kinowych i telewizyjnych (m.in. Przyjaciel wesołego diabła i Bliskie spotkania z wesołym diabłem), jak również w teleturnieju – Koło Fortuny, Gali Wręczenia Nagród Polskiego Przemysłu Fonograficznego – Fryderyki ’96, Fryderyki ’97. Artysta tworzył również muzykę do spektakli teatralnych i baletowych. Jako jeden z pierwszych w kraju i w tej części Europy, idąc śladami Jeana Michela Jarre’a, wykonał wielkie plenerowe koncerty muzyki i światła w Szczecinie (1993) i w Krakowie (1994). Odznaczony został srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

O godz. 12:00 swoją gwiazdę odsłoni Włodzimierz Korcz – polski kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent, twórca takich przebojów jak: “Gdzie ci mężczyźni”, “Jaka róża, taki cierń”, “Jeszcze się tam żagiel bieli” czy “Nie chcę więcej”. Komponuje i aranżuje utwory m.in. w stylu poezji śpiewanej i muzyki dziecięcej, ale też komponuje muzykę teatralną i filmową. Tworzy duet artystyczny z Alicją Majewską, podróżując po krajach całej Europy i świata. W 2015 został odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

O godz. 12:30 na opolskim Rynku pojawi się długoletni lider zespołu T.love, czyli Muniek Staszczyk. W styczniu 1982 założył zespół Teenage Love Alternative, który cztery lata później przybrał nazwę T.Love. Oprócz tego zagrał w zespole Paul Pavique Movement, założył kapelę Szwagierkolaska, z którym wydał dwa albumy studyjne: Luksus (1995) i Kicha (1999), zawierające głównie piosenki Stanisława Grzesiuka w nowych aranżacjach, w 2010 wydał pierwszy solowy album pt. Muniek, następnie Tata (2013) i Syn miasta (2019). Jest laureatem kilku Fryderyków oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystość zamknie Kuba Badach – polski wokalista, kompozytor, aranżer, producent i dziennikarz muzyczny. Od 1995 wokalista zespołu Poluzjanci, a od 1999 – zespołu The Globetrotters. Prowadzi także solową działalność artystyczną. Dwukrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Za sprzedaż solowych albumów uzyskał dwie złote płyty. Od 2003 współpracował z kilkoma artystami polskiej sceny rozrywkowej, takimi jak Kayah, Robert Janson, Ania Szarmach, Dorota Miśkiewicz, Carrantuohill czy Grzegorz Kapołka. Nagrywał też ścieżki dźwiękowe do filmów, w tym do Ławeczki Macieja Żaka i polskiej wersji językowej filmu animowanego Droga do El Dorado.

Odsłonięciu gwiazd będzie towarzyszył Chór Politechniki Opolskiej pod dyrekcją Ludmiły Wocial, który przygotował dla każdego artysty specjalne aranżacje ich najpopularniejszych utworów.

Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki powstaje od 2004 roku i do dziś składa się prawie ze 100 brązowych gwiazd.

 

Najnowsze artykuły