Opole posadziło rekordową liczbę drzew

Urzędnicy podliczyli ubiegłoroczne nasadzenia. W Opolu przybyło 6300 drzew, co jest rekordem, jaki nie padł od wielu lat. Nowe drzewa pojawiają się wzdłuż ulic, ale i w ramach nowych inwestycji.

2019 rok był zdecydowanie najbardziej zielonym rokiem w historii stolicy regionu. Ratusz realizuje wiele zadań, które wpisują się w ideę Zielonego Opola. Jednym z nich są nasadzenia wzdłuż ulic, które pojawiły się na przełomie jesieni i zimy w ramach unijnego projektu “Rozwój i odnowa zieleni przyulicznej Opola”. Drzewa zostały posadzone m.in. na ul. Wrocławskiej, Kurpiowskiej, Spychalskiego, Hallera, Okrzei, Prószkowskiej, Pużaka, Sosnkowskiego, Ozimskiej, Światowida, Ściegiennego, Luboszyckiej, Budowlanych, Dobrzeńskiej i wielu innych. W ramach tego projektu do końca czerwca nasadzonych zostanie 3700 drzew, Miejski Zarząd Dróg zrealizował już połowę tego zadania.

Do końca czerwca MZD ma posadzić także drzewa i krzewy w innych lokalizacjach. Systematycznie zieleni przybywa nad Kanałem Młynówka, a ma pojawić się także na ul. 11 listopada, Wspólnej, 1 Maja, Dzierżona, Prószkowskiej, Waryńskiego, Kośnego i Bulwarze Karola Musioła.

Przypomnijmy też, że sztandarowym zielonym punktem Opola ma być Park 800-lecia. Miasto posadziło w nim ponad 2600 drzew. W ramach parku nasadzono tradycyjne drzewa, takie jak dęby, buki i brzozy, ale nie zapomniano o egzotycznym kierunku. Pojawiły się takie perełki jak tulipanowiec amerykański czy grujecznik japoński.

Bilans nasadzeń w ostatnim roku jest zdecydowanie dodatni. W ramach realizacji inwestycji i ze względu na zagrożenie zdrowia i życia usunięto 1646 drzewa. Dla porównania w 2018 roku miasto nasadziło niespełna 3000 drzew, a podobną liczbę usunięto pod inwestycje.

Do naszego miasta przybywają nowe gatunki drzew, takie jak tulipanowiec amerykański czy grujecznik japoński. Nie zapomina się jednak o popularnych gatunkach, takich jak klony, dęby czy też buki.

Najnowsze artykuły