Miasto pod wodą. 25 lat od Wielkiej Powodzi

Mija dokładnie ćwierć wieku od powodzi tysiąclecia, która nawiedziła Opole dokonując olbrzymich spustoszeń. Z okazji rocznicy powodzi zaplanowano w mieście szereg wydarzeń kulturalnych, w tym koncerty oraz wystawę zdjęć mieszkańców z tamtego pamiętnego okresu.

Fala kulminacyjna przyszła do miasta 10 lipca 1997 roku. Kilka dni wcześniej ogłoszono w Opolu stan alarmowy, jednak chyba nikt nie przewidział skali żywiołu, z jakim przyjdzie się zmierzyć mieszkańcom miasta. Nad ranem, 10 lipca wielka woda dosłownie wdarła się przez wały powodziowe zalewając Zaodrze, część Metalchemu oraz wyspy Pasiekę i Bolko wraz z ogrodem zoologicznym.

Przed zalaniem udało się ocalić Stare Miasto i centrum, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Młynówki. Stało się tak prawdopodobnie dzięki akcji wysadzania wałów m. in. w okolicach Winowa i bliskiego Zaodrza. Maksimum fali powodziowej w Opolu wyniosło dokładnie 777 cm. Dla porównania, poprzedni najwyższy odnotowany wynik w historii (z 28 sierpnia 1813 roku.) był o ponad metr niższy!

Ze względu na gwałtowny przybór wody nie udało się ewakuować mieszkańców zalanych dzielnic. Przez kilka dni koczowali oni na dachach i balkonach podtopionych bloków i domów jednorodzinnych. W klatkach schodowych można było również napotkać zwierzęta, które przypłynęły wraz z falą powodziową. Pomoc dla powodzian była dostarczana za pośrednictwem śmigłowców i amfibii. Woda w stolicy naszego regionu zaczęła opadać 16 lipca. Na Opolszczyźnie podczas pamiętnej powodzi zginęło co najmniej 6 osób, a w całej Polsce woda pochłonęła 56 ofiar. Straty materialne na terenie Polski oszacowano na blisko 3,5 miliarda dolarów.

Tymczasem od 7 lipca na Rynku w Opolu można oglądać wystawę „25. rocznica Powodzi Tysiąclecia w Opolu”. Szczegółowy program obchodów rocznicowych dostępny jest w Kalendarzu wydarzeń oraz na stronie: www.opole.pl.

*Tekst ukazał się w czerwcowym wydaniu magazynu „Opole i Kropka”.

 

Najnowsze artykuły