Miasto uhonorowało legendę Solidarności i wybitnych opolan

Podczas czwartkowej sesji rady miasta pięcioro opolan zostało uhonorowanych tytułem “Zasłużony Obywatel Miasta Opola”. Natomiast tytuł “Honorowy Obywatel Miasta Opola” trafił do Zbigniewa Bujaka.

W pierwszej grupie znalazł się pośmiertnie prof. Witold Potworaoraz kwartet przedstawicieli Opolskiego Teatru Lalki i Aktora: dyrektor Krystian Kobyłka i aktorzy Barbara Lach, Andrzej Mikosza i Andrzej Szymański.

– Te wyróżnienia w takiej formie mają także związek z jubileuszem tegoteatru, który przypada na ten rok – nie kryje Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta. – Przyznane one zostały za zaangażowanie, uznanie zasług i docenienie ich pracy artystycznej przez te wszystkie lata, jak również za tworzenie tego teatru od podstaw – dodaje.

Tytuły te przyznawane są na mocy Statutu Miasta Opola. Otrzymują je osoby, które przyczyniły się do rozwoju naszego miasta m. in. w dziedzinach przemysłu, oświaty, nauki, kultury. W związku z czym pokrótce przybliżymy sylwetki każdego z wymienionych w kontekście ich zasług dla Opola.

„HONOROWY OBYWATEL MIASTA OPOLA”

Zbigniew Bujak

Polski polityk, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, poseł na Sejm I i II kadencji. To jeden z najbardziej zaangażowanych współtwórców unikalnego na świecie powszechnego i zwycięskiego ruchu, jakim była Solidarność. Był jednym z najdłużej ukrywających się członków tej organizacji, aktywnie działał w podziemiu. Nie tylko dlatego jednak jego życiorys niezaprzeczalnie świadczy o wkładzie w budowę wolnej Polski po 1989 r., Polski jako kraju demokratycznego, z wolnymi wyborami i z gospodarką wolnorynkową. Zbigniew Bujak jest prawdziwą legendą ruchu solidarnościowego, kustoszem pamięci i strażnikiem najlepszych tradycji wolnościowych. O szczególnych zasługach dla naszego miasta decyduje jego wielkie oddanie dla powołanej do życia w Opolu Izby Pamięci Solidarności. Co warte podkreślenia, mimo iż nie mieszka w stolicy regionu na co dzień to często znajduje czas dla naszego miasta.

„ZASŁUŻONY OBYWATEL MIASTA OPOLA”

Witold Potwora

Był nie tylko uznanym opolskim ekonomistą, specjalistą z zakresu marketingu i zarządzania przedsiębiorstwem, ale również autorem wielu cenionych publikacji naukowych. Charyzmatyczny nauczyciel akademicki, jak również znany opolanom ekspert i komentator aktualnych wydarzeń gospodarczych i społecznych regionu oraz kraju. Współtworzył Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji, w której pełnił również funkcję prorektora. Związany był także z Uniwersytetem Opolskim. Ponadto był m. in. prezesem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Opolu.

Krystian Kobyłka

Współpracę z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora rozpoczął ponad cztery dekady temu. Przez ten czas pełnił funkcję kierownika literackiego, był dyrektorem artystycznym tej sceny, aż został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego OTLiA. Pod jego dyrekcją w teatrze – poza „klasyczną” działalnością – prowadzone są również różnego rodzaju działania projektowe, a i sama ta instytucja coraz częściej włącza się do akcji ogólnopolskich i międzynarodowych. Niesłychanie ważną formą działań, o którą dba Kobyłka jest także edukacja kulturalna. Nie sposób także wyliczyć wszystkie nagrody, które zebrały „Lalki” pod jego sterami.

Od roku 1991 pełni on także funkcję dyrektora Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu. To największy, najstarszy i najbardziej prestiżowy ogólnopolski festiwal skupiony na prezentacji i konfrontacji osiągnięć oraz dobytku artystycznego polskiego środowiska lalkarskiego.

Barbara Lach, Andrzej Szymański i Andrzej Mikosza

Wszyscy są związani Opolskim Teatrem Lalki i Aktora od blisko czterech dekad. Te lata pracy obfitują w wiele pięknych i niezapomnianych ról, nagradzanych przez środowisko lalkarskie, a także docenianych przez publiczność. Wielokrotnie, spektakle z icj udziałem, prezentowane były na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych, gdzie zostały zauważone i docenione przez krytykę i jury. Poprzez wyjątkowe kreacje aktorskie, tworzone z pasją i całkowitym oddaniem, zjednywali sobie mnóstwo wielbicieli, zarówno wśród najmłodszych, jak i dorosłych widzów. Przez ponad 40 lat pracy artystycznej stworzyli mnóstwo arcyciekawych i pasjonujących kreacji aktorskich, którymi potrafili widzów wzruszyć, rozbawić i zaintrygować.

Barbara Lach, poza pracą artystyczną na scenie, z pasją oddaje się także działaniom

charytatywnym na rzecz środowisk wykluczonych, osób chorych czy seniorów. Od wielu lat stale współpracuje także z Domem Dziecka w Chmielowicach, spotykając się z podopiecznymi i prowadząc z nimi warsztaty teatralne.

Andrzej Szymański to nie tylko aktor. To także autor tekstów piosenek do wielu spektakli

Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Współautor i autor adaptacji tekstów klasycznych

i popularnych, wystawianych w polskich teatrach. W czasie kiedy teatr był zamknięty w związku z pandemią był współrealizatorem kilku cykli filmowych.

Andrzej Mikosza, poza pracą artystyczną na scenie, z pasją oddaje się także działaniom społecznym. Od wielu lat związany z Towarzystwem Polonia – Kresy, które ma charakter naukowo – kulturalno – społeczny. Jego celem jest: upowszechnianie wiedzy o dorobku społecznym, kulturowym i naukowym Polaków wywodzących się z dawnych Kresów Rzeczypospolitej.

Najnowsze artykuły