Mieczysław Fogg w Muzeum Polskiej Piosenki

Od dzisiaj zapraszamy do Muzeum Polskiej Piosenki na wystawę czasową „Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków”. Potrwa ona do 24 maja.

Na ekspozycji prezentowane są pamiątki pochodzące z rodzinnego archiwum Michała Fogga, prawnuka artysty, który odwiedził nasze miasto oraz zbiorów Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Wśród nich znajdują się unikatowe, nie udostępnione wcześniej szerszej publiczności eksponaty.

Są wśród nich m.in. fotografie z występów Mieczysława Fogga, odznaki, pamiątki z podróży, frak estradowy, kombinezon powstańczy oraz kroniki prowadzone przez jego pierwszą żonę Irenę Fogg. Jednym z najcenniejszych przedmiotów jest pianino, które towarzyszyło pieśniarzowi przez prawie całe życie artystyczne.

W otwarciu wystawy uczestniczył zaangażowany w jej tworzenie Michał Fogg, prawnuk artysty.

– Pradziadek był dość częstym gościem w Opolu. W ciągu osiemnastu lat wystąpił tu  siedmiokrotnie. Ostatni występ dał w czerwcu 1986 roku – mówił Michał Fogg. – Wiele sobie po tej wystawie obiecuję. Mam nadzieję, że postać pradziadka zostanie zauważona też przez inne instytucje. Myślę, że zasługuje na wystawę stałą.  Jeśli takie miejsce miałoby się znaleźć w Opolu, to mogę się tu nawet na jakiś czas przeprowadzić, choć trzeba przyznać, że pradziadek był patriotą lokalnym: najpierw – warszawiakiem, potem – Polakiem.

Mieczysław Fogg był artystą, który poświęcił całe życie śpiewaniu i karierze estradowej. Mimo zmieniających się trendów muzycznych był wierny własnemu stylowi, bo jak mówił „nie sztuka błysnąć, sztuka trwać i nie znudzić się”.

Kuratorką wystawy jest Anna Lubasińska – Tabaczniuk.

Najnowsze artykuły