Miejsce Bobera w dwudziestowiecznej fotografii
„Twórczość Stanisława Bobera na tle polskiej fotografii artystycznej XX wieku” będzie treścią wykładu prof. Macieja Szymanowicza, historyka sztuki specjalizującego się w historii fotografii.
Po wykładzie zaplanowano oprowadzanie po wystawie czasowej „Stanisław Bober. Fotografie”. Wydarzenie odbędzie się 15 marca br. o godz. 15.00
Maciej Szymanowicz od stycznia 2005 do lipca 2010 roku był kierownikiem Galerii Fotografii pf w Poznaniu, gdzie jako kurator przygotował około 50 wystaw. W latach 2005‒2015 członek rady programowej Biennale Fotografii w Poznaniu. Współpracował z wieloma instytucjami: Muzeum Narodowym w Warszawie przy organizacji wystawy Jana Bułhaka (2006), National Gallery of Art w Waszyngtonie przy wystawie Foto: Modernity in Central Europe, 1918‒1945 (2007), The Museum of Modern Art w Nowym Jorku przy projekcie OBJECT: PHOTO. Modern Photographs. The Thomas Walther Collection 1909–1949 (2013‒2014), Herder-Institut w Marburgu przy opracowywaniu spuścizny po Ernście Stewnerze (2014).
Stanisław Bobera, o którego dorobku będzie wykład, to jeden z najbardziej znanych fotografów Opola. 18 lipca 1945, w wyniku zmiany granic państwowych i wysiedleniu Polaków ze wschodnich ziem, przyjechał do Opola (z żoną Marią i trzyletnią córeczką Danusią). Z naszym miastem związał się już do końca życia.
W Polsce od razu włączył się aktywnie w nurt życia kulturalnego miasta. Brał udział w organizacji teatru (z którym współpracował jako dekorator i okazjonalnie aktor), prowadził zajęcia w Ognisku Kultury Plastycznej, współtworzył oddział Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków i kierował pracownią fotografii artystycznej w Powiatowym Domu Kultury. Zawodowo był nauczycielem liternictwa w Gimnazjum Spółdzielczym.
Na wystawie w Muzeum Śląska Opolskiego do 24 maja można oglądać ponad czterysta prac z różnych okresów jego działalności – od wczesnych fotografii wykonanych jeszcze w latach 30. XX wieku, przez dokumentację podróży na ziemie zachodnie w 1945 roku, fotografie zniszczonego Opola i ujęcia nowej architektury miasta lat 60. i 70. XX wieku, portrety, zdjęcia rodzinne, fotografie subiektywne, aż po najpóźniejsze prace z lat 80. XX wieku. Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Śląska Opolskiego, Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu oraz z prywatnej kolekcji rodziny Stanisława Bobera.