Miejska Biblioteka Publiczna wygrała w plebiscycie 30-lecia historii samorządności

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu wygrała w plebiscycie na największe osiągnięcie miasta w 30-letniej historii samorządności. Tak zagłosowało ponad 40 procent osób biorących udział w plebiscycie Gazety Wyborczej. Kolejne miejsca zajęły obrona województwa z 1998 r. oraz powołanie Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej.

– Kocham czytać, więc bardzo się cieszę z wyboru biblioteki, choć akurat ona to coś znacznie więcej niż tylko wypożyczalnia książek. Tam aż kipi od kulturalnych wydarzeń i spotkań. W samym sercu miasta rozkwita życie intelektualne i obywatelskie. Nie dziwi mnie zatem, że spośród listy 12 fantastycznych propozycji, pośród których są tak zacne jak utworzenie uniwersytetu, politechniki czy Muzeum Polskiej Piosenki, wygrała właśnie biblioteka. Jej sukces to też znak czasu. Walka o sprawy fundamentalne, jak obrona województwa czy stabilny rynek pracy, są już za nami. Dzisiaj naszą uwagę zaprząta samodoskonalenie, poznawanie świata, aktywność obywatelska czy spotkania z ciekawymi osobami, a to wszystko akurat znajdziemy w bibliotece. To znaczy, że opolanie są szczęśliwi – komentował rozstrzygnięcie prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Dwanaście wydarzeń nominowanych w plebiscycie:

Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Minorytów

Powstanie Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej

Obrona województwa opolskiego

Rewitalizacja wyspy Bolko i Bulwarów Nadodrzańskich

Odbudowa Opola po powodzi

Powiększenie Opola

Otwarcie Muzeum Polskiej Piosenki i rewitalizacja Amfiteatru Tysiąclecia

Rewitalizacja centrum i ożywienie rynku

Festiwal Opolskie Lamy

Rozwój strefy ekonomicznej

Sukcesy teatralne: „Iwona, księżniczka Burgunda” i „Matka Joanna od Aniołów”

Utworzenie rad dzielnic i rozwój budżetu obywatelskiego.

 

Kilka dat z historii Biblioteki:

1947 – otwarcie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu w budynku przy ul. Kościelnej 8.

1948 – przeniesienie biblioteki do opolskiego Ratusza.

1955 – połączenie Miejskiej Biblioteki Publicznej z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i występowanie pod nazwą Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu.

1975 – reforma administracyjna przyniosła kolejną zmianę nazwy na Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. Określenie “miejska” już w nazwie biblioteki nie istniało, ale placówki nieprzerwanie pracowały na rzecz mieszkańców Opola.

1992 – wyłączenie (na skutek ustawy o samorządzie terytorialnym) ze struktury WBP 21 placówek i utworzenie z dniem 01.07.1992 roku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu z siedzibą Dyrekcji na ul. Piastowskiej 19.

2000 – od 1 stycznia MBP jest instytucją kultury podległą samorządowi. Posiada 2 oddziały i 19 filii działających na rzecz mieszkańców Opola.

2002 – przeniesienie Dyrekcji MBP z ul. Piastowskiej 19 do siedziby Filii nr 4 przy pl. Piłsudskiego 5-6

2005 – w październiku Filia nr 3 została przeniesiona na ul. Kwiatkowskiego 1

2007 – Miejska Biblioteka Publiczna obchodziła jubileusz 60-lecia działalności

2008 – Filia nr 1 i 2 Dziecięca otrzymała dodatkowe pomieszczenie o powierzchni 56 m2, w którym urządzono salę do pracy dzieci

2008 – rozpoczęto budowę nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Minorytów 4

 

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły