Mikołajkowe „Igrzyska bez barier” z udziałem podopiecznych z placówek Opola
Blisko pół tysiąca osób z niepełnosprawnościami w tym blisko sto z Opola uczestniczyło w XXII edycji Igrzysk Bez barier. Opole reprezentowali przedstawiciele Zespołu Szkół Specjalnych z ul. Bytnara „Rudego”, UKS OKAY, Domu Pomocy Społecznej w Czarnowąsach i UKS Judo I LO Opole.
Tym razem zawodnicy mieli do wykonania pięć zadań o charakterze sprawnościowym związanym z okresem świąteczno-zimowym. Należało zatem toczyć dużą piłkę jako kulę śniegową, przebiec slalom z maskotką św. Mikołaja, ułożyć prezenty z kartonów, czy pozbierać bombki choinkowe do koszyczka.
– To niesamowite wydarzenie pokazujące jak ważną rolę spełnia sport i zabawa w środowisku osób z niepełnosprawnościami. To duże przeżycie dla tych sportowców, którzy choć przez chwilę mogą poczuć się jak na prawdziwych Igrzyskach Olimpijskich – przyznał reprezentujący Prezydenta Opola naczelnik wydziału Sportu Urzędu Miasta Opola Marcin Sagan.
Potwierdzeniem wagi wydarzenia była obecność pięciokrotnej mistrzyni paraolimpijskiej w biegach Barbary Bieganowskiej-Zając. – Ja zaczynałam od szkolnych biegów i wiem jakie to było wyzwanie dla każdej z osób, które jak jak ja i Ci obecni tutaj musieliśmy mierzyć się nie tylko z rywalami, ale i swoimi słabościami, dlatego jestem pod wrażeniem jak wielka grupa osób z bardzo poważnymi schorzeniami przyjeżdża tutaj i próbuje choć na chwilę wyrwać się z zamkniętego często dla nich obszaru – powiedziała niezwykle wzruszona opolska paraolimpijka.
-Cieszymy się, że zarówno Samorząd Województwa i władze Miasta Opola dostrzegają jak ważne jest działanie w tym sektorze i jak bardzo wpływa pozytywnie na rozwój osób z niepełnosprawnościami bo przecież mówimy tu o osobach zarówno dysfunkcjami fizycznymi jak i umysłowymi, dla których jest to ogromna odmiana w codziennym rutynowym kalendarzu. Dlatego staramy się by każda edycja miała specjalny charakter pozwalający tym osobom na odbiór bar4dzo pozytywnych bodźców – zaznacza Anna Kocińska-Scholz wiceprzewodnicząca Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych, które organizuje i koordynuje to wydarzenie.
Oprócz sportowej rywalizacji uczestnicy mieli okazję obejrzeć występy mażoretek zespołu „Seniorita”, wysłuchać piosenek przygotowanych przez nauczycieli i wychowanków Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych w Częstochowie oraz spotkać się ze świętym Mikołajem, który każdego obdarował sowitym prezentem w postaci sprzętu sportowego oraz torby łakoci. Całość imprezy podczas, której każda z ekip otrzymywała pamiątkowy puchar a zawodnicy złote medale zakończył wspólny obiad.