Milion do podziału na świetlicę i boisko

W ramach Europejskiej Inicjatywy Społecznej do podziału jest milion złotych z kasy UE. Radni klubów Arkadiusza Wiśniewskiego i Koalicji rekomendują przeznaczenie tych funduszy  realizację dwóch projektów, które zgłosili  mieszkańcy: Na budowę świetlicy osiedlowej w Kolonii Gosławickiej i modernizację asfaltowego boiska przy PSP nr 9 na obiekt wielofunkcyjny.

O wpisanie tych dwóch zadań do inwestycyjnego planu miasta  od pewnego czasu starały się lokalne społeczności.

Potrzeba stworzenia świetlicy była sygnalizowana już w 2017 roku, w pierwszej kadencji Rady Dzielnicy Kolonia Gosławicka. Mieszkańcy zwracali wówczas uwagę, że w dzielnicy brakuje ogólnodostępnego, miejskiego obiektu integracyjnego. Choć funkcjonują tu szkoła i przedszkole, nie ma przestrzeni, która mogłaby pełnić rolę świetlicy również w weekendy i poza godzinami pracy placówek oświatowych. W kolejnej kadencji, po połączeniu Kolonii Gosławickiej z Grudzicami i Maliną w Dzielnicę VI, priorytetem stało się utworzenie świetlicy na Malinie. Rada Dzielnicy VI z jednostki urbanistycznej Kolonia Gosławicka w obecna kadencja wróciła jednak do pomysłu sprzed lat budowy świetlicy w Kolonii Gosławickiej.

W Budżecie Obywatelskim 2026 złożono wniosek dotyczący budowy takiej świetlicy. Projekt uzyskał bardzo duże poparcie ponad 800 głosów co dało mu trzeci wynik w swojej kategorii. Choć formalnie nie znalazł się wśród projektów przeznaczonych do realizacji. Tak wysoka liczba głosów była jednak wyraźnym sygnałem, że mieszkańcy oczekują realizacji tej inwestycji. W odpowiedzi Rada Dzielnicy VI zdecydowała się przeznaczyć środki inwestycyjne w 2026 roku na pierwszy etap budowy świetlicy. Wniosek uzyskał pozytywną opinię, a w budżecie jednorocznym zabezpieczono na ten cel 339 tysięcy zł. Dodatkowo złożono wniosek o dofinansowanie w ramach Europejskiej Inicjatywy Społecznej. Planowana jest budowa świetlicy modułowej, która w przyszłości mogłaby zostać rozbudowana o dodatkową infrastrukturę m.in. altanę czy niewielkie boisko. Celem jest stworzenie otwartej, integracyjnej przestrzeni dla mieszkańców miejsca spotkań seniorów, organizacji pozarządowych, rady dzielnicy oraz wszystkich mieszkańców chcących wspólnie spędzać czas i angażować się w życie lokalnej społeczności.

Najnowsze artykuły