Minister Bodnar wziął się za porządki w opolskich sądach
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar zwrócił się wczoraj do kolegium Sądu Okręgowego w Opolu o wyrażenie opinii w kwestii odwołania kilku prezesów i wiceprezesów opolskich sądów. Jednocześnie podjął decyzję o natychmiastowym zawieszeniu ich w pełnionych funkcjach.
Na liście ministra znaleźli się prezes Małgorzata Marciniak i wiceprezesi Krzysztof Turczyński i Marcin Ilków z Sądu Okręgowego, prezes Magdalena Woźniak z Sądu Rejonowego w Brzegu, wiceprezes Żaneta Kornek-Kubiś z SR w Głubczycach, wiceprezes Małgorzata Pawlicka z SR w Kluczborku oraz prezes Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich, sędzia Artur Sobczak.
Minister Bodnar swoją decyzję argumentuje przekonaniem, iż pozostawienie tych sędziów na dotychczasowych stanowiskach „nie da się pogodzić z dobrem wymiaru sprawiedliwości”. Swój wniosek uzasadnia brakiem udziału samorządu sędziowskiego w wyborze tych osób na dotychczas zajmowane stanowiska prezesów.
W komunikacie minister przypomina, że jego poprzednik, Zbigniew Ziobro w 2017 roku przeprowadził szeroko zakrojoną czystkę kadrową w oparciu o argumenty pozamerytoryczne, kompletnie lekceważąc wpływ organów samorządu sędziowskiego na wybór kierownictwa polskich sądów. Co w jego ocenie zakończyło się wyborem osób bez odpowiedniego doświadczenia orzeczniczego, menedżerskiego i „znacząco obniżyło standard zarządzania sądami”. Argumentując swoją decyzję minister w komunikacie idzie dalej: „„Dodatkowym argumentem przemawiającym za odwołaniem sędziów: Małgorzaty Marciniak, Krzysztofa Turczyńskiego, Marcina Ilków, Magdaleny Woźniak i Artura Sobczaka jest ich udział w procedurze konkursowej przed Krajową Radą Sądownictwa, nieprawidłowo ukształtowaną ustawą z 8.12.2017 r. W odniesieniu do sędziów: Artura Sobczaka i Magdaleny Woźniak nastąpiło to w sytuacji, w której – co najmniej od 19.11.2019 r. (wyrok TSUE w sprawie AK przeciwko Polsce) wśród sędziów było powszechnie wiadome, że KRS ukształtowana ustawą z 8.12.2017 r., nie spełnia kryteriów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej.”
Sędzi Małgorzaty Pawlickiej minister zarzuca również, że udzieliła poparcia sędziemu Łukaszowi Piebiakowi, szefowi hejterskiej sędziowskiej grupy Kasta/Antykasta, kandydującemu do Krajowej Rady Sądownictwa (ukształtowanej w sposób nieprawidłowy, zgodnie z ustawą z 8.12.2017 r.), „w sytuacji, kiedy było powszechnie wiadome, że KRS w nowym składzie została powołana po przerwaniu konstytucyjnej kadencji członków wcześniejszej, zgodnej z Konstytucją KRS.”
Decyzje ministra wychodzą naprzeciw postulatom środowisk sędziowskich m. in. Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, którzy od miesięcy domagali się zmian kadrowych w kierownictwie polskich sądów.