Miód prosto z serca Opola

Pierwsza miejska pasieka w Opolu funkcjonuje od roku na dachu Przychodni Odnowa. Dzięki współpracy z Miastem Opole można już spróbować pysznego miodu z samego serca miasta.

W czerwcu 2019 roku na dachu w centrum Opola umieszczona została pasieka, która liczy cztery pszczele rodziny, pochodzącej z Anglii rasy Buckfast. Każdy z uli zasiedla około 80 tysięcy pszczół, które zostały specjalnie dobrane pod kątem warunków panujących w mieście. Pszczoły te są spokojniejsze i mniej skłonne do rojenia i lepiej zimujące.

– Pomysł zrodził się z obserwacji świata, z tego co dzieje się za granicą, jakie panują trendy. Chcemy być jako firma dobrze postrzegani, chcemy pokazać trochę nowoczesności i podejścia proekologicznego. Działaliśmy zgodnie z myślą Corporate Social Responsibility, czyli społeczną odpowiedzialnością biznesu. To, że profil działalności naszej instytucji ma nieco inny charakter nie znaczy, że nie możemy zrobić w mieście czegoś fajnego. Skoro pasieki znajdują się w Tokio czy Nowym Jorku, to pomyśleliśmy czemu nie stworzyć takiej w Opolu. Trafiliśmy na świetnych fachowców pszczelarzy, którzy wspierają nas w tym projekcie i to stanowi nasz klucz do sukcesu. Sam pomysł nie wystarczy, trzeba go jeszcze zaplanować i konsekwentnie realizować – mówi Tomasz Wojtala, prezes Spółdzielni Odnowa.

Także lokalizacja pasieki została wcześniej bardzo dokładnie sprawdzona pod kątem zarówno bezpieczeństwa jak również terenów, na których pszczoły mogą zbierać nektar. Okazało się, że siedziba Odnowy jest doskonale położona co sprawia, że już w tym roku można było uzyskać aż trzy rodzaje miodu: wielokwiatowy, akacjowy i lipowy. Prawdziwym rarytasem może się natomiast okazać miód kasztanowy, którego pozyskanie jest rzadkością

Spółka planuje wykorzystać całą produkcję z pasieki na potrzeby własne co oznacza, że aby spróbować miodu pod marką Odnowy będzie trzeba zostać klientem spółki bądź najemcą w budynku przy ul. Koraszewskiego 8.  Słoiczki z pysznym miodem są też do wygrania w konkursach organizowanych w mediach społecznościowych oraz magazynie miejskim „Opole i kropka”.

Najnowsze artykuły