Młodzież chce czytać z Muchą Odpaduchą. Powstały punkty wymiany książek

36 szkół podstawowych i przedszkoli z Opola wzięło udział w akcji Czytaj z Muchą Odpaduchą”. W placówkach zostały zawieszone półki, które młodzież zapełniła przyniesionymi książkami. Celem inicjatywy jest promowanie gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym.

W szkołach i przedszkolach powstały punkty wymiany książek, które są zasilane literaturą przyniesioną przez uczniów i przedszkolaków. Uczestnicy akcji mogą dowolnie zabierać książki do domu i przynosić kolejne. Na półkach można znaleźć literaturę dziecięcą, lektury, ale także atlasy.

Przyniosłam 53 książki, których nie potrzebowałam już, a które mogą przydać się komuś innemu, kto z nich skorzysta – tłumaczy Zuzia Baldy z klasy 7a Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8. – Warto czytać, dzięki temu zapamiętujemy słowa i uczymy się ortografii – dodaje.

– Uważam, że jest to super inicjatywa, dlatego, że jest to nie tylko działanie edukacyjne i ekologiczne, ale dziecko sięgając po tę książkę, wymieniając się nią, nawiązują jeszcze więzi emocjonalne, koleżeńskie. Mogą wymienić zdanie na temat przeczytanej książki, mogą opowiadać o historii, którą poznały. Jest tutaj sporo pozycji popularno-naukowych, które przydadzą się do nauki – zaznacza Małgorzata Bagińska, dyrektor PSP 8.

Uczniowie PSP 8 w ramach akcji zgromadzili ponad 320 tytułów.

Cieszy duże zainteresowanie akcją, bo to pokazuje, że dzieci czytają i chcą czytać. Te cenne książki, które możemy zobaczyć na półkach, nie trafią do przetworzenia, tylko w inne ręce i dalej będą służyć – wyjaśnia Iwona Kowalczuk, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi Ratusza.

Organizatorami akcji są Urząd Miasta Opola oraz opolski Zakład Komunalny.

Najnowsze artykuły