Młodzieżowe Słowo Roku 2024 – głosowanie trwa!
Co roku Wydawnictwo Naukowe PWN ogłasza plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. I co roku zwycięzca jest zaskoczeniem dla wszystkich purystów językowych. Które wyrażenie zdominuje tegoroczną rywalizację i zastąpi ubiegłorocznego zwycięzcę?
Po raz pierwszy Młodzieżowe Słowo Roku zostało wybrane w 2016 roku i był nim „sztos”. Drugie miejsce przypadło „ogarnąć się”, a trzecie ex aequo „beka” i „masakra” – dzisiaj to już klasyka wypowiedzi i to niekoniecznie młodzieżowych. W 2017 wygrał – „xD”, chociaż więcej razy zgłoszono do plebiscytu ponownie słowo „sztos” oraz „dwudzionek”. W 2018 roku słowem został słynny „dzban” a w 2019 „alternatywka”. W 2020 roku Jury nie wyłoniło zwycięzcy, podkreślając swoją decyzję faktem, iż najczęściej zgłaszane słowa były „wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć”, co jest niedopuszczalne w pozytywnym z założenia konkursie. W kolejnych latach słowami na topie były: „śpiulkolot” (2021), „essa” (2022) oraz „rel” (2022). „Slay” oraz „sigma”, które w tym roku pretendują do Młodzieżowego Słowa roku zajęły wtedy drugie miejsce.
Słowami pretendującymi do Młodzieżowego Słowa Roku 2024 są: aura, azbest, bambik, brainrot, brat, cringe, czemó, delulu, fe!n / fein / fin, Fr /FR, glamur / glamour, GOAT, oi oi oi baka, oporowo, riz / rizzler / rizz, sigma, skibidi, slay, womp womp, yapping.
Plebiscyt przebiega w dwuetapowej formule. Do 5 listopada można było zgłaszać propozycje słów konkursowych wraz z ich znaczeniami i przykładami użycia. Jurorzy wyłonili finałową dwudziestkę, spośród propozycji najczęściej zgłaszanych przez internautów. W skład tegorocznego jury wchodzą językoznawcy, którzy w swojej pracy poświęcają najwięcej czasu na poznanie i zrozumienie polszczyzny młodzieży: prof. UJK dr hab. Anna Wileczek (Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) oraz Bartek Chaciński, zastępca redaktora naczelnego „Polityki”. Jurorów wspiera także młodzieżowy zespół doradczy z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży oraz przedstawiciele PWN.
Przewodnicząca Jury, prof. UJK dr hab. Anna Wileczek, tak podsumowuje finałowy zestaw słów: – Humor jest jedną z odwiecznych motywacji do kreowania nowych znaczeń wśród młodzieży, także w socialmediowych społecznościach. Coraz częściej jednak ludyczność produkowanych znaczeń jest celem samym w sobie. Wystarczającym powodem „zaistnienia” słowa wśród młodzieży jest absurd, groteskowość, karykaturalność czy też wpadające w ucho brzmienie, skojarzone niekiedy z utworem muzycznym.
Do 30 listopada trwa drugi etap plebiscytu, w którym internauci zdecydują w głosowaniu on line, które z dwudziestu finałowych słów zostanie Młodzieżowym Słowem Roku 2024. Dodatkowo zostanie przyznana Nagroda Jury za zgłoszenie najciekawszego słowa wraz z jego definicją.
Wyniki plebiscytu poznamy na początku grudnia i dowiemy się, które słowo podbiło serca, komórki i zdominowało codzienną komunikację młodzieży. Cały czas można głosować, chodząc na stronę https://msr.pwn.pl/