Moc Opolszczyzny w pomaganiu Ukrainie

Na 1000 osób czynnych zawodowo w sektorze przedsiębiorstw w województwie opolskim 148 to obywatele Ukrainy. Po tym względem Opolszczyzna wyprzedziła choćby województwa śląskie, dolnośląskie i mazowieckie.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w całym kraju jest zatrudnionych ponad 358 tys. obywateli Ukrainy, z czego 17,6 tys. na Opolszczyźnie. Pomogły w tym przepisy ułatwiające rekrutację uchodźców. Trudna sytuacja za wschodnią granicą wywołała w życiu Ukraińców rewolucję zawodową, ale dzięki otwartemu opolskiemu rynkowi pracy uchodźcy znaleźli różne formy zarobkowe.

– Bariery językowe i niepewność jutra sprawiają, że uchodźcy często wybierają prace poniżej posiadanych kwalifikacji zawodowych – mówiła dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.

Na Opolszczyźnie uchodźcy mogą nie tylko liczyć na pomoc w znalezieniu pracy, ale również na wsparcie finansowe realizowane przez Tzu Chi Foundation z Tajwanu. Przypomnijmy, że stolica województwa wraz z 14 gminami regionu pomagała w koordynacji akcji, w której do uchodźców trafiły bony o łącznej wartości 3 mln złotych.