Most Halupczoka w Top Inwestycjach Komunalnych za 2021 rok

Za nami finał 10 edycji konkursu Top Inwestycje Komunalne organizowany przez PortalSamorzadowy.pl. Wśród wyróżnionych podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego znalazł się także most pieszo-rowerowy im. Joachima Halupczoka.

– Zostaliśmy laureatami prestiżowego wyróżnienia jako jeden z dziesięciu najlepszych polskich samorządów – cieszył się prezydent naszego miasta Arkadiusz Wiśniewski. – Ta nagroda jest również dzięki głosom opolan w plebiscycie, za co jeszcze raz bardzo dziękuje – mówił tuż po odebraniu wyróżnienia podczas uroczystej gali w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Przypomnijmy, iż wspomniany konkurs ma za zadanie wskazanie skali inwestycji komunalnych i ich prorozwojowego efektu dla gospodarki, regionu i mieszkańców.

– To niezwykle ważny plebiscyt, który towarzyszy nam już od 10 lat, a przed nami kolejne jego edycje. Bardzo mnie cieszy, że co roku możemy nagradzać inwestycje, które zmieniają otaczającą nas przestrzeń, wnoszą do niej nową jakość i służą mieszkańcom lokalnych społeczności – podkreślał Rafał Kerger, redaktor naczelny PortalSamorzadowy.pl.

Warto tu odnotować, iż 10. edycja konkursu dotyczy inwestycji oddanych do użytku w 2020 r. lub zrealizowanych w co najmniej 50 procentach na dzień 31 grudnia 2020 r. Oceny zgłoszeń wraz redakcją jak zwykle dokonała Rada Konsultacyjna w skład której weszli samorządowcy, ekonomiści, menedżerowie, eksperci i urzędnicy.

Następnie w ramach konsultacji zostało ostatecznie wybranych 10 zwycięskich inwestycji prowadzonych przez samorządy lub podmioty, w których mają one udziały, ewentualnie realizowanych przez spółki, które wykonują zadania władzy lokalnej, np. w zakresie gospodarki komunalnej.

To nie wszystko, albowiem możliwość wskazania swojego faworyta wśród nominowanych inwestycji mieli także czytelnicy serwisu PortalSamorzadowy.pl (nagroda specjalna).

Przypomnijmy, iż powstanie kładki pieszo-rowerowej było jednym z kilku zadań zrealizowanych w ramach projektu „Budowa, rozbudowa i przebudowa infrastruktury niskoemisyjnego transportu publicznego w Opolu”. Jej symboliczne otwarcie miało miejsce 20 września 2020 r. podczas I Opolskiego Rajdu Rowerowego.

Odnosząc się bezpośrednio do kryteriów konkursowych w przypadku Mostu im. Halupczkoka wskazać należy m. in. rozmach inwestycji w odniesieniu do budżetu i możliwości samorządu, walory estetyczne, funkcjonalność, nowatorstwo, współpracę z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji, montaż finansowy (koncesja, kredyt, dotacja, PPP etc.) oraz aktywne gospodarowanie majątkiem.

 

 

 

Najnowsze artykuły