Most pieszo-rowerowy ze sportowym patronem? Jest propozycja prezydenta!

Już we wrześniu otwarty zostanie most pieszo-rowerowy nad Kanałem Ulgi. Na profilu Facebookowym prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zapytał mieszkańców, co myślą o tym, aby nosił on imię legendarnego opolskiego kolarza – Joachima Halupczoka. Pomysł spotkał się z lawiną pozytywnych komentarzy.

Popularny „Achim” urodził się 3 czerwca 1968 w Niwkach, oddalonych o kilkanaście kilometrów od stolicy województwa. Już w 1988 roku trafił do reprezentacji Polski, gdzie stał się jej podstawowym zawodnikiem. Na olimpiadzie w Seulu drużyna w składzie: Halupczok, Marek Leśniewski, Andrzej Sypytkowski i Zenon Jaskuła zdobyła srebrny medal na 100 km. Polacy przegrali z kolarzami NRD raptem o 7 sekund.

Rok później Halupczok odniósł kolejne wielkie sukcesy. Najpierw zwyciężył w wyścigu Gran Premio Liberazione w Rzymie, Dookoła Nadrenii, w mistrzostwach Polski seniorów ze startu wspólnego, na czas i w jeździe parami (z Janem Magoszem). Pewnie triumfowałby także w Wyścigu Pokoju, gdyby nie duże straty czasowe po wypadku w okolicach Poznania.

Właśnie w 1989 roku zdobył także złoty i srebrny medal mistrzostw świata. Drugie miejsca zajął wraz z kolegami z drużyny, by trzy dni później wygrać indywidualny wyścig i stanąć na najwyższym stopniu podium. Wygrał w iście mistrzowskim stylu. Na linii mety pojawił się bowiem niemal trzy minuty przed rywalami. Te sukcesy pozwoliły mu także wygrać w plebiscycie na najlepszego sportowca „Przeglądu Sportowego”.

Fenomenalnie zapowiadającą się zawodową karierę przerwała nagła śmierć. Halupczok zmarł 5 lutego 1994 roku w wieku niespełna 26 lat. Zasłabł podczas rozgrzewki przed halowym turniejem piłkarskim w Opolu. Lekarze stwierdzili, że przyczyną śmierci było zapalenie mięśnia sercowego.

Postać legendarnego kolarza do dziś jest upamiętniana – nie tylko w naszym regionie, gdzie stoi jego pomnik w rodzinnych Niwkach. Co roku odbywa się także memoriał jego imienia na Ziemi Turawskiej. Od 1994 roku najwyżej punktowana górska premia w wyścigu Tour de Pologne jest poświęcona pamięci “Achima”.