Most spacerowy na Wyspę Bolko cały czas się zmienia

Trwa przebudowa mostu im. Ireny Sendlerowej w Opolu. Aktualnie powstają podpory pod pomosty, na których będą kładki piesze. Trwa też czyszczenie elementów przeprawy i ich malowanie.

Przebudowa mostu pieszego z Pasieki na Wyspę Bolko rozpoczęła się jesienią 2019 roku. Modernizacja zakłada dobudowanie po obu stronach mostu kładek dla pieszych. W efekcie samym środkiem będą przejeżdżać rowerzyści. Kilka lat temu na moście wytyczono ścieżkę rowerową, która obejmowała pół mostu, a drugie pół było przeznaczone dla pieszych. Miejsca jednak brakowało dla jednych i drugich. Zwłaszcza w weekendy kiedy na Wyspę Bolko, do ogrodu zoologicznego czy do parku zmierza wielu ludzi.

Aktualnie trwa montaż specjalnych podpór pod pomosty, na których będą kładki piesze. Te kolidują z istniejącymi wykuszami znajdującymi się na moście. Powstanie kładek nie oznacza, że znikną, gdyż te tarasy widokowe pojawią się w miejscu istniejących na dobudowanych kładkach.

Cały czas trwa czyszczenie ostatnich elementów przeprawy, a most jest systematycznie malowany farbą antykorozyjną. Docelowo pierwotny kolor zostanie zachowany i most będzie zielony. W ostatnim etapie modernizacji i renowacji mostu im. Ireny Sendlerowej zmieniona zostanie nawierzchnia i powstanie nowe oświetlenie.

Co najważniejsze ruch dla pieszych i rowerzystów jest cały czas możliwy, choć mogą pojawiać się czasowe wyłączenia, kiedy to będzie konieczne dla sprawnego prowadzenia prac czy też ze względów bezpieczeństwa. Finalnie nie zmieni się charakter mostu i nadal będzie to przeprawa spacerowa. Ruch samochodowy z Wyspy Pasieka na Wyspę Bolko nie będzie oczywiście wprowadzony.

Koniec prac na moście przewidziany jest na lato 2020 roku. Inwestycja jest warta 10 milionów złotych z czego 2,5 miliona pochodzi z dotacji unijnej.

 

Najnowsze artykuły