Można obejrzeć patriotyczną wystawę

We wtorek 17 grudnia w budynku Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Piastowskiej otwarta zostanie wystawa prezentująca “Szlak Pamięci Powstań Śląskich na Opolszczyźnie”.

Jej organizatorami są: Stowarzyszenie Sympatyków Odry Opole „Jedna Odra” oraz Stowarzyszenie „Biało-czerwone Opole”. Środowisko fanów Odry oraz „Biało-czerwone Opole” organizują szereg wydarzeń upamiętniających ważne rocznice historyczne. W roku 100-lecia wybuchu I Powstania Śląskiego, dzięki dotacji z konkursu Ministerstwa Obrony Narodowej utworzona została wystawa „Szlak Pamięci Powstań Śląskich na Opolszczyźnie”. Przypomina ona ważne miejsca w naszym regionie związane z historią lat 1919-21 i walkami o przyłączenie Śląska do Polski.

– Na wystawę składają się 24 plansze przybliżające 22 miejsca walk od Praszki po Racibórz – mówi Albert Ogiolada z SSOO “Jedna Odra”. – Są to zarówno miejsca dobrze znane jak Góra Św. Anny, jak i te prawie zapomniane. Chodzi m.in. o Łowoszów czy Kalinów. Łączy je powiązanie z historią Powstań Śląskich i walki w nich mieszkańców Opolszczyzny.

Prapremiera wystawy miała miejsce w Zespole Szkół Katolickich przy ul. Plebiscytowej, a we wtorek (17 grudnia) o godz. 13.00 odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy w Urzędzie Wojewódzkim o godzinie 13.00. W tym budynku będzie można ją oglądać do końca tego tygodnia w godzinach o 7.30 do 15.30. Potem wystawa trafi do siedziby Stowarzyszenia Sympatyków Odry Opole “Jedna Odra” przy ul. Plebiscytowej 18.

Na zdjęciu wystawa podczas wstępnego pokazu w Zespole Szkół Katolickich przy ul. Plebiscytowej. Fot. materiały organizatora.

Najnowsze artykuły