Na fontannie w Opolu będzie można oglądać legendy
Na opolskiej fontannie multimedialnej na Stawie Zamkowym będzie można oglądać adaptacje legend związanych z historią Opola. Pierwszy pokaz zaplanowano 31 maja o godzinie 21.30.
Fontanna zyskała funkcję wyświetlania filmów podczas kompleksowej modernizacji, wykonanej w latach 2023-2024.
Autorką legend, które będą prezentowane na wodotrysku, jest Urszula Zajączkowska, historyk, była dyrektorka Muzeum Śląska Opolskiego.
– Adaptacje powstały bez wykorzystania sztucznej inteligencji, co w dzisiejszych czasach może się wydać dziwne. To jest taki powrót do korzeni, do czasów kiedy wszystko opierało się na kreatywności i pracy ludzkich rąk. Tej trzeba było włożyć bardzo dużo w przygotowanie kilkuset lalek i budynków, które pojawiają się w adaptacjach – mówią twórcy.
W czerwcu na Opolan czekała będzie projekcja legendy o tym, jak powstała nazwa Opole oraz historia Jeremiasza Piernikarza. W następnych tygodniach będzie można obejrzeć m.in. „Legendę o pobycie św. Wojciecha w Opolu”, „Legendę o tym jak przegoniono króla pruskiego spod bramy Odrzańskiej”, „Podanie o tym jak Utopiec małego Piastowicza chciał porwać” czy „Legendę o czarnym psie”.
– Pomysł wzorowany jest na teatrze cieni, czyli formie sztuki teatralnej wywodzącej się ze starożytnych kultur Azji (m.in. w Chinach i Indiach w ten sposób opowiadano historie oparte na mitach, legendach), w której postacie, przedmioty lub sceny są przedstawiane za pomocą cieni rzuconych na ekran. Cienie powstają dzięki źródłu światła, które pada na płaskie figury lub marionetki. Widzowie widzą jedynie wyświetlane cienie, co nadaje spektaklowi aurę tajemniczości i magii. Teatr cieni ewoluował i dzisiaj jest wykorzystywany także w nowoczesnych spektaklach – podkreślają twórcy widowiska.
Projekcje będą kolorowe i oprócz dziejów miasta – przedstawiać będą również charakterystyczne punkty Opola związane z opowiadanymi historiami. Projekcja będzie wyświetlana od najbliższej soboty codziennie o stałej porze. Legendy będą zmieniane co 2 tygodnie.
Reżyserią całości zajął się Krzysztof Jarota. Życie w lalki tchnęły aktorki Agnieszka Zyskowska-Biskup i Anna Jarota. Projekty graficzne lalek, budynków oraz przyrody przygotował Andrzej Czyczyło, a za kierownictwo produkcji całości odpowiada Maciej Nowak.