Nagrody Miasta Opola za osiągnięcia w dziedzinie kultury 2022 rozdane

Już po raz 26 uhonorowani zostali ludzie opolskiej kultury – artyści, twórcy, animatorzy kultury oraz mecenasi sztuki. W tegorocznej edycji  miejskie instytucje kultury, organizacje pozarządowe, opolscy radni oraz uczelnie wyższe zgłosiły aż 40 nominacji w  siedmiu kategoriach. Dla porównania jeszcze pięć lat temu było ich tylko 20, co potwierdza dynamiczny rozwój opolskiej kultury.

Uroczysta gala odbyła się dziś (25 listopada) w Muzeum Polskiej Piosenki a uświetnił ją mini recital gościa specjalnego Stanisława Sojki oraz występ Magdaleny Meg Krzemień.

Nagroda ta jest wręczana corocznie opolskim artystom za wybitne zasługi w dziedzinie kultury.
Ma na celu stymulowanie działalności twórczej i popularyzatorskiej w dziedzinie kultury  związanej ściśle z miastem Opolem.

Wyboru nagrodzonych dokonała kapituła w skład której weszli: Arkadiusz Wiśniewski – Prezydent Miasta Opola, Magdalena Matyjaszek – Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej, Anna Tabisz – Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Opola,
Agnieszka Zientarska – ubiegłoroczna laureatka oraz Elżbieta Kampa – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

LAUREACI

Za aktywność kulturalną promującą miasto w kraju i za granicą nagrodę otrzymał Robert Cichy –  gitarzysta, wokalista, kompozytor i producent kojarzony przez branżę muzyczną z Opolem. Dwukrotny laureat najważniejszej polskiej nagody fonograficznej – Fryderyka. Jego najnowszy projekt „Robert Cichy gra polskie lata 70.” jest hołdem dla zespołów grających szeroko pojętą muzykę alternatywną w latach 70. XX wieku. Przed rozpoczęciem działalności solowej muzyk uczestniczył w nagraniach ponad 70 płyt polskich artystów. Na swym koncie ma współpracę m.in. z Anią Dąbrowską, Urszulą Dudziak czy Smolikiem. Koncertował na największych festiwalach w Polsce i za granicą.

Magdalena Hlawacz, Ewelina Kędzia, Patrycja Kostyra, Katarzyna Mular i Magda Wolnicka to laureatki tegorocznej Nagrody za upowszechnianie kultury. Te znane mieszkańcom Opola artystki to pomysłodawczynie i realizatorki projektu „ILUSTRAGAN” .  W jego tegorocznej edycji udział wzięło 80 artystów, którzy stworzyli 160 prac. Niektóre z nich zaprezentowane zostały na 15 wiatach przystankowych i 8 miejskich citylightach. Wyjście ze sztuką w przestrzeń publiczną pozwoliło na dotarcie do mieszkańców miasta, którzy na co dzień nie mają okazji uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych.

Nagrodę za całokształt dokonań twórczych i artystycznych otrzymał Tomasz Różycki – poeta, tłumacz, romanista, laureat Nagrody Kościelskich. Nominowany do Nagrody Literackiej NIKE oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Ten pochodzący z Opola twórca, nie zamyka się tylko w poezji, ale szuka form lirycznego wyrazu w twórczości eseistycznej i translatorskiej. Świadczą o tym publikowane w krótkim czasie: tom poezji Kapitan X, zbiór esejów Próba ognia. Błędna kartografia Europy, dzięki której autor został ogłoszony Ambasadorem Nowej Europy 2020 czy liryczna opowieść Ijasz.

Debiutantem kulturalnym roku ogłoszono 18 – letniego multiinstrumentalistę z Opola Mikołaja Gawrona za jego solowy projekt Franio Mucha. Ten debiutancki album to mieszanka luzu, nostalgii i ujmującego uroku, muzycznie inspirowana post-pankiem i nawiązaniami do funku.  Mikołaj sam odpowiada za jego produkcję, kompozycję i teksty. Debiutancki singiel  „Miś Mamona” w pierwszym tygodniu znalazł się na 13 miejscu Listy Piosenek Radia 357.

Nagrodę za wydarzenie kulturalne 2022 roku przyznano Festiwalowi Fantastyki OPOLCON, organizowanemu przez Opolski Klub Fantastyki FENIX.  Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się w 2013 roku i przyciągnęła ok. 550 pasjonatów, a zeszłoroczna już ponad 1600! Z roku na rok zwiększa się nie tylko liczba gości ale również wystawców, organizatorów czy wolontariuszy „pozytywnie zakręconych na punkcie fantastyki”.

Za ochronę dziedzictwa kulturowego nagrodę odebrała Magdalena Przysiężna – Pizarska. Doktor archeologii, biolog sądowy i wykładowca akademicki. Naukowczyni – pasjonatka. Zaangażowana w badania archeologiczne, których celem jest odkrywanie i dokumentowanie historii miasta i województwa. Obecnie kieruje grupą archeologów prowadzących badania w Katedrze Opolskiej, podczas których dokonano bardzo znaczących odkryć.

Nagroda za mecenat nad rozwojem kultury przypadła Cementowni Odra, która od  lat współpracuje z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu wspierając organizację wielu kulturalnych wydarzeń. Firma jest również fundatorem i inicjatorem odnowienia popiersia Junony w Parku Nadodrzańskim. Obecnie Cementownia przygotowuje się do realizacji dużego projektu upamiętnienia historii cementu w naszym regionie.

 

Najnowsze artykuły