Największa farma fotowoltaiczna w Opolu

Uruchomiona została największa w Opolu farma fotowoltaiczna o mocy 1,5 MWp. To dwuhektarowe dzieło firmy ZOTT, która w miejscu dawnej mleczarni od ćwierć wieku produkuje znane na całym świecie m.in. jogurty, mleczne desery i kaszki.

Zott zbudował ją na własne potrzeby, aby ograniczyć szkodliwe emisje, a jednocześnie reagować na problemy energetyczne, których w obecnych czasach jest coraz więcej. W ten sposób farma zapewni energię dla przedsiębiorstwa na poziomie około 12 procent.

Na uroczyste otwarcie przyjechał zarząd niemieckiej spółki, w tym właścicielka firmy Christine Weber). Byli też przedstawiciele samorządu, m.in. prezydent Opola oraz środowisko opolskiej przedsiębiorczości. Inwestycja powstała w zaledwie kilka miesięcy tego roku

Zott jest rodzinnym przedsięwzięciem z Bawarii o wieloletnim doświadczeniu. Bawarska firma prowadzona jest już przez trzecie pokolenie właścicieli. Do momentu wprowadzenia dystrybucji towarów wymagających stałego chłodzenia, firma dostarczała na zewnętrzne rynki wyłącznie produkty, które nie wymagały chłodzenia.

W 1996 narodził się klasyk dla dzieci, słynne Monte, czyli pyszna kombinacja mlecznego kremu, czekolady i orzechów. Dwa lata później Monte pojawiło się na polskim rynku. W Polsce wielkim przełomem dla firmy było wprowadzenie w 1997 roku jogurtu Jogobella. Koncept marki Jogobella został specjalnie przygotowany dla polskich konsumentów oraz dostosowany do potrzeb smakowych typowych dla danego kraju.

W 1999 roku niewiarygodny sukces w segmencie jogurtów owocowych sprawił, że firma podpisała umowę na zakup pierwszego zagranicznego zakładu produkcyjnego. Na miejsce wybrano Opole, gdzie zakupiono funkcjonującą mleczarnię. Już na początku następnego roku ruszyła pierwsza produkcja jogurtów, a niezbędne do produkcji mleko pozyskiwano z okolicznych miejscowości. Dzisiaj w tym zakładzie codziennie przerabiane jest około pół miliona litrów mleka. Produkcja jest w pełni zautomatyzowana i spełnia najwyższe wymogi czystości, co zbieżne jest z misją firmy, która chce być także najbardziej przyjazna środowisku. W Opolu ZOTT jest więc już od 25 lat i zatrudnia obecnie około 360 osób.

Najnowsza inwestycja zajmująca powierzchnię dwóch hektarów skonstruowana jest w ten sposób, że 1652 moduły posadowiono na gruncie o powierzchni 1,2 ha, a pozostała część (1174 moduły na 0,8 ha) znajduje się na dachu.

Wykonawcą inwestycji była firma MEB Group z Opola.

***

Szacuje się, że w 2024 roku odnawialne źródła energii będą stanowić 23% całej produkcji energii w Polsce. Duży udział w tym będą miały właśnie farmy fotowoltaiczne. Konflikt w Ukrainie wywołał presję na ceny surowców takich jak gaz ziemny i węgiel kamienny, a tym samym pośrednio spowodował wzrost cen energii elektrycznej, który z kolei jeszcze bardziej podniósł rentowność inwestycji w odnawialne źródła energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska prognozuje, że do 2025 r. moc generowana przez PV może osiągnąć nawet 15-17 GW. Nie będzie to jednak możliwe bez kolejnych farm fotowoltaicznych.

Farma fotowoltaiczna to nic innego jak wielkopowierzchniowa instalacja łącząca setki lub tysiące modułów PV, najczęściej o mocach z zakresu od od 0,5 MWp do 5 MWp. Farma fotowoltaiczna o mocy 1 MWp jest w stanie wyprodukować od 1000 do 1150 MWh energii rocznie, w zależności od jej lokalizacji oraz wykorzystanej technologii.

Najnowsze artykuły