REKLAMA

REKLAMA

Narodowe czytanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Już w sobotę 5 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Minorytów odbędzie się narodowe czytanie „Ballady” Juliusza Słowackiego. Wydarzenie rozpocznie się o 14:00.

Dzieło Juliusza Słowackiego to dramat w pięciu aktach napisany w 1834 roku w Genewie, a wydany pięć lat później w Paryżu. „Ballada” powstała na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.

Wybrane fragmenty tego utworu przeczytają m.in. wiceprezydent Opola Przemysław Zych, przewodniczący Rady Miasta Łukasz Sowada, naczelnik Wydziału Kultury i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Magdalena Matyjaszek czy dyrektor Filharmonii Opolskiej Przemysław Neumann.

Tegorocznej lekturze Narodowego Czytania towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu Marii Ołdak (skrzypce) oraz Janusza Stasiaka (gitara). Do wspólnego czytania „Balladyny” zapraszamy wszystkich mieszkańców Opola!

Narodowe czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku. Inicjatorem tej akcji był ówczesny prezydent Polski, Bronisław Komorowski.

Najnowsze artykuły