Nasze miasto bardzo wysoko w prestiżowym rankingu

Opole znalazło się w czołowej 10 miast najbardziej otwartych na ludzi w naszym kraju. Ranking opublikował prestiżowy magazyn Forbes. Nagrodę na uroczystej gali odebrał prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

– To nagroda dla Was, drodzy opolanie, za Waszą życzliwość, uśmiech, otwartość i tolerancję – mówił prezydent Wiśniewski odbierając nagrodę. – Jesteśmy miastem obywatelskim, wsłuchującym się w głos mieszkańców i odpowiadającym na ich potrzeby. Nie jest przypadkiem, że co o roku przyjeżdża do nas 20 tysięcy studentów, a w zeszłym roku w Urzędzie Pracy zarejestrowało się 40 tysięcy osób zza wschodniej granicy. Jesteśmy miastem radosnym i przyjaznym do życia.

Przygotowując ranking sprawdzano m.in. na ile miasta pozwalają mieszkańcom mieć wpływ na wydawanie publicznych pieniędzy czyli jaką część miejskich wydatków stanowił budżet obywatelski w 2018 roku. Pytano też o inne formy partycypacji mieszkańców. Za wskaźnik otwartości uznano także dbałość o integrację wielopokoleniową i o to, co miasta robią dla osób z niepełnosprawnościami. Każde z miast zaproszonych do wypełnienia kwestionariusza mogło przedstawić swe projekty służące zwiększeniu otwartości.

Liderem rankingu został Poznań. Opole znalazło się na 7. miejscu. W czołówce były same miasta większe od Opola. Za Poznaniem w rankingu na kolejnych miejscach znalazły się: Wrocław, Gdańsk, Warszawa, Łódź i Katowice. Za naszym miastem były natomiast: Rzeszów, Szczecin i Kraków.

Na zdjęciu uroczysta gala, która odbyła się we Wrocławiu i odbierający wyróżnienie prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Najnowsze artykuły