Opole+czyli wygoda dla mieszkańców i turystów

Mnóstwo udogodnień zarówno dla mieszkańców jak i turystów, a przy tym spora innowacyjność w skali całego kraju – to wszystko zyska nasze miasto dzięki Opole+ czyli Platformie Mobilnych E-usług Publicznych. Stosowną umowa w tej kwestii została zawarta w Parku Naukowo-Technologicznym, a projekt wystartuje latem przyszłego roku.

System zwiększy dostępność oferty miasta poprzez wygodne (w jednym miejscu, z wykorzystaniem aplikacji mobilnej) zaoferowanie możliwości zakupu biletów oraz usług. Dodatkowy atutem będzie optymalizacja ergonomii poprzez prezentowanie oferty miasta w odniesieniu do lokalizacji i preferencji użytkownika. Do tego aplikacja będzie wielojęzyczna, zatem ewentualny turysta pobierając aplikację, będzie miał możliwość dostępu do wielu usług miejskich z jednego miejsca. Ponadto system w praktyce może pełnić funkcję “karty turystycznej”.

Warto zauważyć przy tym, iż Opole będzie pierwszym miastem w Polsce, które wdroży tak kompleksowy i innowacyjny system oferujący usługi miejskie. Będzie to polegało na integracji w jednym systemie ofert różnych jednostek miejskich oraz podmiotów, co umożliwi z kolei wprowadzanie ofert w jednym miejscu, a system będzie “podpowiadał” użytkownikowi ofertę w kontekście lokalizacji i preferencji.

Tak znacząca integracja usług, przy optymalizacji ergonomii oraz modułowością systemu jest doskonałą bazą do uruchomienia i integracji kolejnych usług.

Omawiane funkcjonalności to: elektroniczne płatności; automatyzacja sprzedaży; zakup usług: lodowisko „Toropol”, pływalnie „Akwarium”, ,,Wodna Nuta” i „Blękitna Fala”, komunikacja miejska, strefa parkowania; karty: Opolski Senior, Opolska Rodzina, Miejska Biblioteka Publiczna; rezerwacja i śledzenie i dowozu osób niepełnosprawnych; rezerwacja i śledzenie usługi wywozu odpadów wielkogabarytowych; integracja z profilem zaufanym ePUAP.

Co ciekawe aplikacja będzie posiadać również moduł umożliwiający korzystanie z danych w trybie offline (np. przewodnik miejski, punkty w okolicy).

Wartość projektu wynosi nieco ponad 6 mln zł, z czego dofinansowanie to nieco ponad 4.2 mln zł.

 

Najnowsze artykuły