Naukowa rywalizacja o „Złote indeksy” Uniwersytetu Opolskiego

30 uczniów z całej Polski mierzyło się w naukowej rywalizacji podczas finału IV edycji  Ogólnopolskich Igrzysk Optycznych organizowanych na Uniwersytecie Opolskim. Stawką były „Złote indeksy” umożliwiające rozpoczęcie studiów w Instytucie Fizyki na kierunku Optyka okularowa z elementami optometrii.

Tegoroczna rywalizacja stała na wysokim poziomie. Zarówno sami wykładowcy jak i uczestnicy przyznali, że tegoroczne zadania teoretyczne jak i praktyczne były trudne, więc tym bardziej cieszy fakt, że wielu młodych ludzi, których pasją jest fizyka całkiem nieźle sobie z nimi poradzili – poinformowała dr Agnieszka Bartecka, Koordynator kierunku optometria, optyka okularowa z elementami optometrii.

Jak poinformowali nas organizatorzy założeniem Igrzysk jest szerzenie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych wiedzy na temat optyki geometrycznej i falowej oraz biologii i fizjologii oka w zakresie potrzebnym do poznania podstaw zawodu optyka okularowego i optometrysty. Celem konkursu jest ponadto promocja tych zawodów wśród młodzieży szkolnej, jak również prezentacja możliwości, jakie daje kształcenie zdobyte w Uniwersytecie Opolskim.

 

Do tegorocznego konkursu stanęło łącznie ponad stu uczniów w fazie eliminacyjnej, która w styczniu odbyła się zdalnie. Trzydzieścioro awansowało do półfinału, który wyłonił pięciu finalistów, wśród których znalazł się także uczeń z Opola! Ostatecznie Złote indeksy trafiły do rąk następujących uczniów:

1 miejsce – Kornel Płoski – I Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Kazimierza Jagiellończyka w Lidzbarku Warmińskim (18 pkt.)

2 miejsce – Mateusz Strzelczyk – I Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze (16 pkt.)

3 miejsce – Paweł Burchardt – Liceum Ogólnokształcące św. Marii Magdaleny w Poznaniu (15 pkt.)

4 miejsce – Tomasz Więcek – Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej – Curie w Opolu (10 pkt.)

5 miejsce – Adam Kosiński – I Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze (8,5 pkt.)

 

Nagrody dla zwycięzców zostały ufundowane przez partnerów Ogólnopolskich Igrzysk Optycznych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Edukacji, Opolski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Opola, Marszałek Województwa Opolskiego, Polskie Towarzystwo Fizyczne, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, Fundacja Rozwoju Śląska i Fundacja Uniwersytetu Opolskiego.

Czas na Opole był patronem medialnym tego naukowego wydarzenia.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ (część fot. pochodzi ze zbiorów Uniwersytetu Opolskiego)

 

Donat Przybylski

Dziennikarz z ponad 25-letnim stażem, pracował w Radiu Opole, pełnił m.in. funkcję szefa działu sportowego i redaktora naczelnego radia. W Czasie na Opole zajmuje się głównie tematami kulturalnymi, sportowymi i historycznymi.

Najnowsze artykuły