NCPP wyszło naprzeciw niesłyszącym i niedosłyszącym

Niesłyszący i niedosłyszący także będą mogli skorzystać z oferty Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Specjalna pętla indukcyjna, którą zamontowano w placówce, umożliwi nieskazitelne i wyraźne odbieranie dźwięku.

System wspomagania słuchu został zainstalowany w sali kameralnej i przy kasach NCPP.

– Jest on kompatybilny z cewkami indukcyjnymi, które znajdują się praktycznie w 90% aparatów słuchowych i implantów – mówi Anna Stompor, kierownik działu organizacji imprez Narodowego Centrum Polskiej Piosenki. – Wystarczy, że osoba głuchoniema lub osoba z ubytkiem słuchu przełączy się na system indukcyjny „T”.

Pętla indukcyjna izoluje szumy i pozwala wyodrębnić czysty dźwięk. Takie rozwiązanie umożliwi bardziej komfortowy i pełniejszy udział m.in. w koncertach organizowanych w NCPP.

– Osoba, która korzysta z aparatu słuchowego, bądź implantów dzięki temu rozwiązaniu będzie mogła słyszeć całe spektrum dźwięku – basy, góry, niuanse, które są w muzyce. Dźwięk nie będzie „płaski”. Będzie można odbierać go tak, jak osoby słyszące – dodaje Anna Stompor.

To pierwszy taki projekt NCPP skierowany do osób niesłyszących i niedosłyszących. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z pieniędzy Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przeznaczonych na Promocję Kultury. W ramach zadania zamontowano również poręcz, która umożliwi osobom z problemami poruszania się, dotarcie na widownię amfiteatru.