Nie bądźmy obojętni wobec bezdomnych. Zwłaszcza jesienią i zimą

Spadek temperatur i jesienno-zimowa aura to trudny czas dla osób bezdomnych, które są narażone na wychłodzenie organizmu, a nawet śmierć. Osobom potrzebującym pomaga Straż Miejska, która monitoruje miejsca przebywania bezdomnych.

Już od września strażnicy sprawdzają przestrzenie, w których osoby bezdomne mogą gromadzić rzeczy mające im pomóc w przetrwaniu niskich temperatur.

Nam jest to niezbędne, ażeby w tym właśnie okresie udzielać im pomocy poprzez dowożenie ciepłej herbaty, ciepłych ubrań, a przede wszystkim kontrolować, czy nie potrzebują przewiezienia do noclegowni, natomiast w przypadku nietrzeźwości do izby wytrzeźwień w trybie opiekuńczym. Nasze działania mają przyczynić się do tego, żeby żadna osoba bezdomna czy też nietrzeźwa nie została bez opieki w tym dla nich trudnym czasie – tłumaczy Krzysztof Maślak, Komendant Straży Miejskiej w Opolu.

Przy prezydencie miasta działa komisja ds. bezpieczeństwa i porządku, której jednym z zadań jest przeciwdziałanie bezdomności na terenie miasta. W skład komisji oprócz Straży Miejskiej wchodzą Wydział Zarządzania Kryzysowego i Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta, MOPR, dyrektor izby wytrzeźwień i noclegowni. Straż Miejska w tym temacie ściśle współpracuje z Policją oraz PCK, Caritas i Domem Nadziei.

Kontrolowane są przestrzenie, w których zamieszkują nielegalnie osoby bezdomne, bez stałego miejsca zamieszkania, czyli ogrody działkowe, pustostany, obiekty rekreacyjne, klatki schodowe, piwnice, węzły ciepłownicze, obiekty handlowe oraz mosty i wiadukty. Osobom bezdomnym wskazywane są instytucje, w których mogą uzyskać pomoc, a także miejsca wydawania posiłków i odzieży oraz noclegowe. Jeśli występuje taka potrzeba to bezdomnym udzielana jest pomoc przedmedyczna i przewożeni są do ośrodków zdrowia lub noclegowni.

– Czasie trwania służby kontrolowane są zwłaszcza w porze nocnej także przystanki komunikacji publicznej i dworce pod kątem przebywania tam osób bezdomnych potrzebujących pomocy – dodaje komendant.

Mieszkańcy także proszeni są o wrażliwość i alarmowanie służb, jeśli zobaczą osobę potrzebującą wsparcia.

Straż Miejska tel. 986, numer alarmowy 112, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu tel. 77 54 11 340 lub zgłoszenie w aplikacji Mapa Potrzeb Opola: www.potrzeby.opole.pl. Osoby pełniące dyżur priorytetowo traktują zgłoszenia dotyczące osób leżących, nietrzeźwych czy bezdomnych, które mogą potrzebować pomocy, a każdy z nas może uratować czyjeś życie.

 

fot. Pixabay

 

Najnowsze artykuły