Nie bój się interweniować! Pomóż narażonym na wychłodzenie

Podczas jesiennych nocy temperatura często schodzi nocą poniżej zera. To ogromne zagrożenie dla tych, którzy z racji wieku, samotności, sytuacji życiowej lub materialnej mogą potrzebować naszej pomocy. Z tego powodu policja apeluje, abyśmy nie byli obojętni, gdy widzimy osobę zagrożoną wychłodzeniem.

Jak co roku, w chwili gdy temperatury na zewnątrz spadają, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na ludzką krzywdę. Na wychłodzenie organizmu narażeni są szczególnie bezdomni, osoby starsze i nietrzeźwe przebywające na zewnątrz. 

Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić pod numer alarmowy 112. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Podjęta w porę interwencja i udzielona pomoc drugiemu człowiekowi może uratować jego życie. 

Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, po krótkim czasie jednak jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść – podkreślają policjanci. 

Widząc kogoś zagrożonego na wychłodzenie nie bój się interweniować. Zadzwoń pod numer 112, bądź skorzystaj z aplikacji dostępnej na stronie: KLIK.