Nie trać głowy i załóż kask
Sezon wakacyjny często sprzyja wycieczkom rowerom, które nie mogą obyć się bez ochrony głowy. Inspekcja Handlowa wzięła pod lupę 19 modeli kasków rowerowych, narciarskich i wspinaczkowych. Jakie wnioski dla konsumentów?
Pozytywna wiadomość jest taka, że wszystkie z 19 sprawdzanych modeli kasków przeszły pozytywnie testy amortyzacji i skuteczności układu utrzymującego. 9 z nich miało braki w oznakowaniu lub instrukcji. W 9 na 19 modeli kasków stwierdzono nieprawidłowo sporządzoną deklaracja zgodności UE, jej brak lub nieprawidłowy certyfikat badania typu UE lub jego brak. Dobra informacja jest taka, że wszystkie kaski spełniały wymagania konstrukcyjne – wyjaśnia Miejski Rzecznik Konsumentów w Opolu, Marek Trejda.
Na co zatem zwrócić uwagę dobierając taki sprzęt, który zapewnia użytkownikowi bezpieczeństwo? – Jeśli kupujemy taki sprzęt, który ma nam zagwarantować naszą ochronę, musimy zwrócić uwagę na to, czy kask przylega do głowy i czy zapięcie utrzymuje stabilną pozycję na głowie. Należy dokładnie obejrzeć sprzęt, czy nie ma uszkodzeń, a także zwrócić uwagę na oznakowanie CE, który informuje konsumenta o tym, że dany wyrób został zbadany przez producenta i uznany za spełniający wymogi Unii Europejskiej dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska – dodaje Trejda.
Najważniejszym wniosek z przeprowadzonej analizy jest zwrócenie uwagi konsumentów na oznakowanie sprzętu znakiem CE, ponieważ w tym przypadku sprawny sprzęt i ochrona głowy to podstawa bezpieczeństwa.