Nieodpłatne konsultacje dla pacjentów. Opolski NFZ zaprasza na przegląd lekowy
Polipragmazja, nazywana też wielolekowością, to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. 11 lutego pacjenci w siedzibie opolskiego oddziału NFZ będą mieli okazje dowiedzieć się czy leki, które przyjmują mogą im szkodzić.
Aż 1/3 Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Zjawisko może być groźne dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia. Eksperci podkreślają, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa i równoczesnym wydłużaniem życia polipragmazja pozostająca bez nadzoru jest zjawiskiem niebezpiecznym.
Z okazji Światowego Dnia Chorych Opolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wspólnie z Opolską Okręgową Izbą Aptekarską organizuje przegląd lekowy dla pacjentów. Konsultacje farmaceutyczne udzielane będą 11 lutego podczas wydarzenia pt. „Polipragmazja czyli wielolekowość w praktyce” w godz. 10.00-13.00 przy ul. Ozimskiej 72 A.
– Zachęcamy pacjentów do wzięcia udziału w wydarzeniu i sprawdzeniu czy leki się wzajemnie nie wykluczają i czy nie oddziaływają na siebie – podkreśla Barbara Pawlos, rzecznika Opolskiego Oddziału NFZ.
W programie odbędą się konsultacje farmaceutyczne, pomiary w kiosku profilaktycznym oraz będą udzielane porady w zakresie profilaktyki NFZ.
Ponadto Narodowy Fundusz Zdrowia rekomenduje pięć zasad, które zmniejszą ryzyko niepożądanych skutków przyjmowania wielu leków:
- Zawsze miej przy sobie aktualny spis leków wraz z dawkami. W spisie powinny znajdować się wszystkie preparaty, łącznie z suplementami diety i lekami kupowanymi bez przepisu lekarza.
- Kiedy idziesz do lekarza (każdego) pokaż mu aktualny spis swoich leków.
- Każdorazowo informuj swojego głównego lekarza prowadzącego o innych wizytach i o wynikających z nich zaleceniach. Nawet nie pytany, informuj lekarzy wszystkich specjalności o tym, że leczysz się przewlekle.
- Nie zażywaj leków polecanych przez sąsiada czy rodzinę, bez konsultacji z Twoim lekarzem. To co im pomogło, Tobie może zaszkodzić. Dobrym przykładem są leki przeciwbólowe i przeciw przeziębieniowe o różnych nazwach handlowych i podobnym składzie, których łączne stosowanie może doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
- Przyjmowanie licznych leków bywa konieczne. Czasem ratuje życie. Zawsze może wywołać trudne do przewidzenia powikłania.