Niewykluczone, że to podstawy XIII wiecznego ołtarza. Kolejne odkrycie w opolskiej katedrze

Rozszerza się krąg niezwykłych znalezisk w opolskiej katedrze. Grupa badawcza archeologów pod kierunkiem dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej odsłoniła wczoraj fragmenty budowli, które najprawdopodobniej są podstawą pierwotnego XIII wiecznego ołtarza dawnej kolegiaty a może nawet kościoła , który uznaje się za pierwsze założenie. – Jesteśmy podekscytowani bowiem, nie spodziewałam się w tym miejscu takie znaleziska, które jest oddzielone od krypty, w której był pochowany książę Jan Dobry. Co ciekawe mamy tu jeszcze sklepienie, które być może łączy się tunelowo z innymi miejscami, na które wskazują odkryte w części południowej fragmenty schodów prowadzących gdzieś w głąb – przyznaje dr Przysiężna-Pizarska.

Dodatkowo tuż obok tego miejsca znaleziono ludzkie kości, wskazujące ewidentnie na pochówek. – Wszystko wskazuje na to, że w tej warstwie, na której obecnie pracujemy tych pochówków jest więcej. Trudno oceniać kto może być tu pochowany, ale pobliże ołtarza może wskazywać na wysoko postawionych w hierarchii duchownych lub miejskich patrycjuszy – dodaje Przysiężna-Pizarska,

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu w katedrze gościła specjalna komisja ekspertów, która wydała odpowiednie zalecenia co do prowadzenia prac archeologicznych. Uznano, że znaleziska mają bardzo ważny charakter i są niezwykle istotne dla historii Śląska a nawet Polski dlatego prace mają być prowadzone w sposób szczegółowy.

 

Donat Przybylski

Dziennikarz z ponad 25-letnim stażem, pracował w Radiu Opole, pełnił m.in. funkcję szefa działu sportowego i redaktora naczelnego radia. W Czasie na Opole zajmuje się głównie tematami kulturalnymi, sportowymi i historycznymi.

Najnowsze artykuły