Niezwykłe znalezisko w krasiejowskim JuraParku

Paleontolodzy podczas wykopalisk w 2021 roku w Krasiejowie natrafili się na wiele szczątków gadów i płazów, jakie żyły miliony lat temu. Odnaleźli także chrząszcza sprzed 230 milionów lat!

Niezwykłe odkrycie było możliwe dzięki… skamieniałym odchodom – koprolitom. To właśnie w nich znalezione zostały niemal w całości owady mające ponad 225 milionów lat. Ten gatunek chrząszcza aż do 2021 roku pozostawał nieznany. Odkrycia dokonał zespół paleontologów ze Szwecji, Tajwanu, Meksyku oraz Niemiec.

Paleontolodzy co roku przyjeżdżają do Krasiejowa, by szukać i badać skamieniałości. W ostatnich latach najczęściej spotykanymi kośćmi są te metopozaura. Podczas zwiedzania JuraParku wielu turystów interesuje się pracą naukowców, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą.

W miękkich iłach krasiejowskich sprzed 225 milionów lat zachowały się nagromadzone w wodnych osadach tysiące kości niezwykłych zwierząt, żyjących zarówno w środowisku wodnym jak i lądowym. Najbardziej znanym krasiejowskim zwierzęciem jest należący do najbliższych krewniaków pierwszych dinozaurów – silezaur.

Jednak Krasiejów to nie tylko wykopaliska ale również największy w Europie park tematyczny dotyczący prehistorycznych zwierząt pełen naturalnej wielkości rekonstrukcji pradawnych władców Ziemi. Największe modele dinozaurów w krasiejowskim Juraparku mają nawet 60 metrów długości (amficelias), albo 18 metrów wysokości (brachiozaury). Do grona konsultantów współpracujących przy ich tworzeniu należą światowej sławy znawcy dinozaurów oraz odkrywcy ich tropów, a także uczeni, którzy na co dzień zajmują się rekonstruowaniem prehistorycznego świata.

Najnowsze artykuły