Nowa droga dla pieszych i rowerów. Połączy Czarnowąsy z Świerklami

Ruszyła długo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja pieszo-rowerowa. Chodzi o połączenie Czarnowąsów i Świerkli. Budowa dotyczy ponad 3-kilometrowego odcinka.

Droga dla pieszych i rowerów będzie poprowadzona w nowym śladzie. Zgodnie z apelami mieszkańców i ekologów jej przebieg wytyczono za historyczną Aleją Dębową, która rośnie wzdłuż drogi powiatowej.

Początek tego zadania, to Czarnowąsy ulica Wolności, gdzie wybudowany zostanie fragment chodnika, wykonane zostanie przejście dla pieszych i na wysokości pętli autobusowej rozpocznie się ciąg pieszo-rowerowy (po lewej stronie jezdni z kierunku Czarnowąsy do Świerkli) – mówi Mariusz Chałupnik z Miejskiego Zarządu Dróg. – Droga dla pieszych i rowerów będzie miała trzy metry szerokości i będzie pokryta nawierzchnią bitumiczną. Przebieg tej trasy wróci na prawą stronę w samych Świerklach przed skrzyżowaniem ulic Brzezińskiej i Świerkli. W tym miejscu „łączą” się dwa zadania dla pieszych i rowerzystów. To drugie dotyczy budowy ciągu do granic miasta wzdłuż ulicy Brynickiej.

W ramach inwestycji wykonane zostaną również: rowy odwadniające, skarpy, odwodnienie, przepusty pod zjazdami i pod jezdnią, a także kanał technologiczny. Przebudowanych zostanie również blisko 20 zjazdów.

Wartość zadania to blisko 5,9 miliona złotych. Termin realizacji 15 miesięcy.

Inwestycja realizowana jest w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 w ramach projektu „Bezpieczny Transport w Aglomeracji Opolskiej”. Jego wartość to ponad 176,3 mln złotych, z czego dofinansowanie wynosi 133,5 mln złotych. Zadania Opola będą kosztować 105,9 mln złotych, z czego 78,5 mln złotych pochodzi z dofinansowania w ramach programu z Unii Europejskiej.

Najnowsze artykuły