Nowe progi dla pracujących emerytów i rencistów

Od czerwca zmienią się progi bezpiecznego dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów, którzy są czynni zawodowo. Będą one wyższe niż do tej pory. Jak informuje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie opolski, wyższe progi to reakcja na wzrost przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

Zmiany będą dotyczyły osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę bądź pobierają rentę z ZUS-u.

– Od czerwca do sierpnia nawias uzyskiwania dodatkowych przychodów będzie szerszy niż dotychczas. W tym okresie zarobki do 4987 zł złotych brutto miesięcznie nie będą miały wpływu na zmniejszenie świadczenia wypłacanego przez ZUS. W stosunku do poprzednich trzech miesięcy limit wzrośnie aż o 273,5 złote – zaznacza Szczurek. – Druga kluczowa kwota o której należy pamiętać przy dorabianiu od czerwca to 9261,60 zł brutto. Jeśli między czerwcem a sierpniem ten pułap nie zostanie przekroczony to ZUS nie zawiesi wypłaty wcześniejszej emerytury bądź renty. Górna granica w uzyskiwaniu dodatkowych dochodów jest wyższa niż w marcu, kwietniu i maju. W mijającym okresie wynosiła 8753,60 zł brutto. Zatem maksymalny próg bezpiecznego dorabiania wzrósł o 508 zł.

Nowe limity będą obowiązywać przez trzy miesiące. Kolejne zmiany zostaną wprowadzone w trzecim kwartale tego roku. Więcej informacji można uzyskać na stronie ZUS-u.

Najnowsze artykuły