Nowy pantograf w Opolu. To kolejny etap elektryfikacji taboru MZK

Zakończyły się prace związane z montażem szybkiej ładowarki na “Pętli-Pużaka”. Pantograf będzie wykorzystywany do ładowania nowych autobusów elektrycznych, które przyjadą do Opola jeszcze w tym roku. To trzeci tego typu sprzęt w naszym mieście. Do tej pory dwa zostały zainstalowane na petach przy ulicach Prószkowskiej i Pużaka.

Nowy pantograf będzie umożliwiał ładowanie baterii autobusów mocą do 300kW co pozwoli na pełne naładowanie w niespełna godzinę. Ładowarka jest wykonana z aluminium i charakteryzuje się konstrukcją monolityczną. Na razie nie będzie ona podłączona do prądu. Po zamontowaniu wszystkich elementów pantografu rozpocznie się podłączanie do instalacji elektrycznej i teletechnicznej.

W ramach realizowanego projektu powstaną również cztery ładowarki dwustanowiskowe w zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. W bazie przewoźnika zakończyły się już prace związane z budową fundamentów pod ładowarki. Będą one umożliwiały ładowanie z maksymalną mocą 120 kW (w przypadku podłączenia jednego autobusu) oraz 60 kW, gdy będą podłączone dwa pojazdy.

Nowe “elektryki” będą kursowały na liniach 3 i 11. W ramach zadania dostarczonych zostanie dziewięć dwunastometrowych autobusów marki Solaris. Cały koszt projektu “Elektromobilne Opole etap II” to prawie 34 miliony złotych. Niespełna 20 milionów pochodzi z dofinansowania unijnego.

Najnowsze artykuły