REKLAMA

REKLAMA

Nowy plac św. Sebastiana

Zakończył się remont placu św. Sebastiana. Został on uporządkowany, pojawiły się na nim nowe drzewa, a nieco zmieniła się też organizacja ruchu wokół niego.

Modernizacja rozpoczęła się w lutym tego roku i już się zakończyła. Jej koszt to prawie 3,1 mln zł, a prace prowadziła firma Best-Opebel. Na placu znajdującym się w ścisłym centrum miasta pojawiły się: ławki, nowe drzewa czy też stoliki do gier (szachy, warcaby). Jest też fontanna. Znajdujący się w centrum miasta plac był zaniedbany, a teraz zyskał nowy blask. Jego rewitalizacja była dofinansowana w ramach projektu “Przebudowa placów miejskich w Opolu”, który obejmował też modernizację placu Jana Pawła II (zmiany na nim zostały przeprowadzone w ubiegłym roku, a zakończenie prac nastąpiło jesienią 2018 roku).

Łączny koszt przebudowy tych dwóch miejsc, które stały się wizytówką miasta i ważnymi miejscami dla mieszkańców, to prawie 8,9 mln zł. Projekt został dofinansowany z funduszy unijnych na poziomie 45 procent sumą prawie 4 mln zł.

Przed modernizacją plac św. Sebastiana można było objechać z każdej strony. Teraz wyłączona z ruchu została uliczka przy południowej pierzei. Po modernizacji stała się ona częścią placu. Pozostałe drogi znów są przejezdne.

Oficjalne otwarcie odnowionego placu św. Sebastiana nastąpi w najbliższą sobotę 19 października, a towarzyszyć mu będą imprezy kulturalne.

Początek imprezy o godz. 17.00, a w planie są:
– Historia placu w trzech językach (warsztaty w języku angielskim, francuskim i niemieckim)
– “Ballada o Czarnej Śmierci” (gra miejska z nagrodami)
– Kamieniczki dawniej i dziś (warsztaty plastyczne oraz animacje dla dzieci)
– “Wolę Opole” – prezentacja teledysku.

Od godz. 19.00 zaplanowano z kolei:
– premierę filmu Opolskie place (Jana Pawła II oraz św. Sebastiana) dziś i jutro
– pokaz w wykonaniu Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem “Mantikora” połączony z mappingiem “Ballada o Czarnej Śmierci”

Najnowsze artykuły