Nowy rok najszybciej zaczyna się w polskiej wiosce Poland

Tradycyjnie jako pierwsi sylwestra będą obchodzić mieszkańcy Republiki Kiribati (o godz. 11 czasu polskiego), położonej w centralnej części Oceanu Spokojnego. Wiecie, że na największej z 33 wysp stanowiących państwo Kiribati odnajdujemy bardzo polskie ślady?

Otóż jedna z jej czterech osad nosi nazwę Poland. W Poland, według spisu ludności z 2015 roku, mieszkało ok. 350 osób. Na wyspie są jeszcze trzy osady – Paris, London i Banana. W Poland, według ostatniego spisu ludności z 2015 roku, mieszkało ok. 350 osób.

Niemal wszystkie wyspy należące do Kiribati (z wyjątkiem jednej) to atole – wyspy koralowe. Kiritimati jest nie tylko największym atolem wchodzącym w skład tego państwa, lecz także największym atolem (jeśli wziąć pod uwagę powierzchnię lądową) oraz największą wyspą koralową na świecie. Wyspa leży prawie na samym równiku, a tuż obok na wschód przebiega linia zmiany daty. Mieszkańcy Kiritimati pierwsi witają każdy nowy dzień kalendarzowy i każdy nowy rok. Żeglarz i odkrywca James Cook dowodząc statkami Discovery i Resolution wylądował na wyspie w przeddzień Bożego Narodzenia 24 grudnia 1777, dlatego 2 stycznia 1778 roku nazwał ją Wyspą Bożego Narodzenia. Zastał wyspę bezludną, zasiedloną przez dziesiątki milionów ptaków.

Wieś Poland została tak nazwana na cześć Stanisława Pełczyńskiego, który pod koniec XIX wieku trafił tam z brytyjskiego statku towarowego. Polak pomagał tubylcom, głównie przy nawadnianiu plantacji, a po jego śmierci zbudowano tam kościół pod wezwaniem św. Stanisława, natomiast zatokę w lagunie nazwano Zatoką Świętego Stanisława. W 1995 r. został tam wybudowany kościół pw. św. Stanisława Kostki.

Co ciekawe, Kiribati obejmuje 3 strefy czasowe. O tej samej godzinie, co na Kiribati, 2022 rok powitają mieszkańcy Wysp Samoa. Potem przyjdzie czas m.in. na Australię (godz. 14 czasu polskiego). Kilka godzin później Nowy Rok powitają Japonia (16), Chiny (17) i kolejne azjatyckie kraje, a w następnej kolejności świętować będzie Afryka i Europa.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły