Opolska Scena Tańca otworzy nowy sezon w Teatrze Kochanowskiego

W dniach 14-18 września na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego zostaną zaprezentowane prace zarówno młodych, jak i uznanych choreografów oraz performerów. Do tego rozmowy z twórcami i warsztaty taneczno-ruchowe prowadzone przez zaproszonych gości. Wszystko w ramach Opolskiej Sceny Tańca, która  jest kolejnym otwarciem „Kochanowskiego” na nowe metody tworzenia, a zarazem wsparciem dla artystów pozostających w niezależnym obiegu.

– Liczymy, że projekt wprowadzi ferment twórczy do naszego zespołu, pomoże w promocji niezależnej sceny tańca, przypomni o organicznym związku języków tańca współczesnego i teatru, a opolskim widzom dostarczy nowych i cennych doświadczeń artystycznych – wyjaśnia zamysł Katarzyna Zych z biura promocji TJK.

Impreza została pomyślana jako dwuczęściowa. Pierwszą odsłonę przewidziano we wrześniu, drugą w grudniu. Tak czy inaczej w dniach 14-18.09 na scenach opolskiego teatru będzie można zobaczyć:

Humani corporis fabrica” – słuchowisko choreograficzne Jacka Przybyłowicza, do którego głosu użyczył Andrzej Chyra, sięgające do początków badań anatomicznych oraz filozoficznych rozważań nad maszynerią i przemijalnością ciała.

Sticky Fingers Club” – spektakl o ponoszeniu porażki, pełen odniesień popkulturowych, takich jak np. utwory zespołu Queen, wykorzystujący różne techniki tańca np. taniec towarzyski, vouging i dancehall.

Amando” – jeden z najnowszych projektów Pawła Sakowicza, w którym autor wykorzystuje pantomimę i taniec postmodern do stworzenia choreografii codzienności.

Gemini tryptyk” – spektakl bytomskiego Teatru Rozbark w choreografii Anny Piotrowskiej (za który otrzymała Złotą Maskę), z kompozycjami Henryka Mikołaja Góreckiego, w którym motyw bliźniaczej zależności zostaje poszerzony o kontekst społecznego ekosystemu.

Kuliści” – spektakl Weroniki Pelczyńskiej i Patrycji Kowańskiej, który powstał w ramach konkursu „Modelatornia”. Zaprasza on widzów do aktywnego wytwarzania sensów i włączenia się w choreografię wyobraźni.

Dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej o prezentowanych przedstawieniach, przygotowano wprowadzenia do spektakli, w tym wykład Joanny Szymajdy, autorki książek „Estetyka współczesnego tańca europejskiego po 1990” oraz „Polskie artystki awangardy tanecznej”. Odbędą się także rozmowy z twórcami, prowadzone przez Karolinę Wycisk – badaczkę tańca i niezależną producentkę kreatywną.

Ważnym punktem Opolskiej Sceny Tańca są również warsztaty taneczne, z których będą mogli skorzystać wszyscy zainteresowani. To choćby oparte na języku ruchowym zajęcia Gaga, stworzone przez izraelskiego choreografa Ohada Naharin, a prowadzone przez Natalię Iwaniec, certyfikowaną nauczycielkę tej metody. Na warsztaty improwizacji ruchowej zaprasza Weronika Pelczyńska, choreografka, performerka i tancerka, natomiast do lekcje Jazz Dance zachęca Grzegorz Pańtak, pedagog i zastępca dyrektora Kieleckiego Teatru Tańca.

W foyer teatru odbędzie się natomiast impreza taneczną prowadzona przez duet didżejski TRAP DOOR.

Co ciekawe na spektakle i warsztaty OST przedstawiciele teatru przygotowali karnety i bilety w bardzo atrakcyjnych cenach, tak aby jak najwięcej osób wzięło udział w tym święcie teatru tańca. Warto odnotować, iż ilość karnetów jest ograniczona, a takowy gwarantuje wejście na wszystkie wydarzenia oraz spektakle.

Karnety (na wszystkie spektakle i imprezy towarzyszące): normalny 80 zł, ulgowy 50 zł. Bilet na spektakl: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł. Warsztat – 10 zł (bilet ulgowy przysługuje studentom oraz seniorom).

Więcej informacji i szczegółowy program na stronie: https://teatropole.pl/opolska-scena-tanca/