O biologii, malarstwie i historii lokalnej – Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na wydarzenia

Wizyta specjalisty z dziedziny biologii, warsztaty dla najmłodszych, a także III Spotkanie Opolskich Regionalistów – to propozycje Muzeum Śląska Opolskiego na bieżący tydzień.

W najbliższy czwartek o godzinie 17:00 muzeum zaprasza na wyjątkowe spotkanie z wybitnym biologiem – dr. hab. prof. UWR Janem Kotuszem, dyrektorem Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego, autorytetem w dziedzinie ichtiologii (nauka o rybach) oraz ochrony środowiska wodnego.

Zaproszenie na to wydarzenie jest okazją dla wszystkich zainteresowanych zgłębieniem wiedzy na temat biologii ryb oraz wyzwań związanych z ochroną środowiska wodnego – zapowiada Michał Grocholski, kierownik działu Komunikacji Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. – Profesor Kotusz jest autorem i współautor dwóch monografii oraz ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych, dzieli się swoją wiedzą na temat różnorodnych aspektów biologii i ekologii ryb.

Jednym z tematów, które zostaną poruszone podczas spotkania, będzie problem inwazyjnych gatunków ryb w Polsce. Jak wynika z najnowszych danych, aż 26,4% gatunków ryb w Polsce stanowią gatunki obcego pochodzenia. Wstęp wolny.

W sobotę o godz. 12:00 w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego przy ul. Ozimskiej 10 zaplanowano spotkanie warsztatowe dla najmłodszych. W pierwszej części spotkaniea dzieci przyjrzą się malarstwu Janusza Lewandowskiego pełnego skrzydlatych postaci: pegazów, aniołów czy harpii. W części warsztatowej dzieci wykonają uskrzydlony, trójwymiarowy obraz. Warsztaty muzealne są częścią programu towarzyszącego wystawie Janusz Lewandowski. Malarstwo z cyklu Laureaci Nagrody im. J. Cybisa. Bilety od 10zł dostępne w kasie i na stronie muzeum.

W sobotę w Muzeum Śląska Opolskiego będzie miało miejsce także III Spotkanie Opolskich Regionalistów.

To wydarzenie skierowane do wszystkich pasjonatów historii lokalnej: opiekunów izb regionalnych i muzealnych, towarzystwa regionalne, stowarzyszenia historyczne czy lokalnych przewodników – podkreśla Michał Grocholski.

Wykłady przybliżą problematykę związaną z naszym regionem oraz zabytkami etnograficznymi wchodzącymi w skład kolekcji izb regionalnych na terenie regionu Opola. Wykład wygłosi także dr Koryna Dylewsk, Zastępca Kierownika Działu Programów Wsparcia Finansowego – Narodowy Instytut Muzeów. Spotkanie zakończy wyjazd studyjny do Heimatmuseum – Farskiej Stodoły w Biedrzychowicach (brak wolnych miejsc na wyjazd do Biedrzychowic).

fot. Muzeum Śląska Opolskiego

Najnowsze artykuły