O innowacyjnym leczeniu chorób serca podczas Salonu Opolskiej Nauki
„Przezskórne leczenie chorób serca – zabiegi bez otwierania klatki piersiowej, które zmieniają medycynę” to temat najbliższego, wtorkowego (13.05) spotkania w ramach Salonu Opolskiej Nauki. Wykład wygłosi dr hab. n. med. Jerzy Sacha, prof. PO z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej. Początek – o godzinie 16.30 w Centrum Aktywizacji Społecznej.
Dr hab. n. med. Jerzy Sacha jest cenionym kardiologiem inwazyjnym, kierownikiem Pracowni Badań Hemodynamicznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Specjalizuje się w kardiologii interwencyjnej, koncentrując się na małoinwazyjnych metodach leczenia chorób serca. Wprowadził i rozwija technikę przezskórnego dostępu pachowego/podobojczykowego dla zabiegów wymiany zastawki aortalnej oraz implantacji urządzeń wspomagających krążenie a także metodę przezskórnych interwencji wieńcowych bez użycia kontrastu u pacjentów z niewydolnością nerek.
Jako pionier w Polsce i na świecie zastosował obrazowanie holograficzne w czasie rzeczywistym podczas zabiegu naprawy zastawki mitralnej. Uczestniczy w międzynarodowych kongresach kardiologicznych, dzieląc się doświadczeniem z zakresu nowoczesnych technologii w kardiologii interwencyjnej. Prezentował wyniki swoich prac m.in. w Paryżu, Londynie, Bostonie, Waszyngtonie, San Francisco i Tokio. Jest autorem licznych publikacji naukowych w renomowanych czasopismach kardiologicznych. Dzięki jego zaangażowaniu Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu stał się jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, które przeprowadziły zabiegi wieńcowe z użyciem systemu robotycznego.
Spotkanie poprowadzi Tadeusz Jacek Rogoża, a organizatorem Salonu Opolskiej Nauki jest Towarzystwa Przyjaciół Opola.